Slovenský internet je známy tým, že na ňom vystupuje mnoho konšpirátorov, byť to jednotlivci či celé skupiny. Našťastie existujú iniciatívy, ktoré sa im v záškodníckej činnosti snažia zabrániť. Jednou z tých známejších je projekt známy ako Konšpirátori.sk, ktorý slúži ako databáza na preverovanie kredibility webových stránok. Žiaľ, práca tohto projektu sa čas od času stretne s komplikáciami. Jednou z nich je napríklad žaloba zo strany konšpiračného webu Hlavné správy. Našťastie ale situácia dopadla pozitívne – súd napokon žalobu v celom rozsahu zamietol, píše portál O médiách.
Prejsť na:
Ešte v decembri minulého roku sme ťa na našom webe informovali o tom, že Hlavné správy boli znovu zaradené na zoznam dezinformačných webov, ktorý zostavuje stránka Konšpirátori.sk. Prevádzka webu Hlavné správy sa mala spájať s konšpiráciami, dezinformáciami a dokonca aj úplatkami.
Prevádzkovatelia webu Hlavné správy v dôsledku situácie žalovali projekt Konšpirátori.sk z dôvodu poškodzovanie dobrej povesti. Dnes však bratislavský súd žalobu v celom rozsahu zamietol.
Správny precedens
„Úspech v šikanóznom spore s Hlavnými správami je potvrdením toho, čo tvrdíme od začiatku: že kritizovať dezinformačné weby je legitímne a v poriadku. Sme radi, že súd po rokoch rozhodol tak, ako sme očakávali. V slušnej spoločnosti totiž takýto spor ani nemohol dopadnúť inak,“ hovorí predseda združenia Konšpirátori.sk Ján Urbančík.
Žalobu pôvodne podal vydavateľ Hlavných správ s tým, že cielil nielen na prevádzkovateľov projektu, ale aj na členov a členky hodnotiacej komisie. Obvinená strana zaujala obranný postoj, pričom podľa historičky Maríny Zavackej, jednej z obžalovaných členiek komisie, žaloba hraničila s právnou šikanou. „Všetky weby hodnotíme na základe kritérií, ktoré sú jasne a verejne dostupné. Robíme to ako dobrovoľnícku aktivitu. Žalobu považujem len za ďalší pokus šikanovať alebo zastrašiť ľudí, ktorí verejne poukazujú na nekvalitu takýchto webov,“ konštatuje Zavacká.
Podľa Tomáša Kamenca z Advokátskej kancelárie Paul Q, ktorá v súdnom konaní zastupovala projekt Konšpirátori.sk, je rozhodnutie súdu novým precedensom. Tvrdí, že súd svojím rozsudkom jednoznačne ukázal, že sloboda prejavu má prednosť a že v spoločnosti s demokratickými princípmi je nevyhnutné viesť kritickú debatu o šírení dezinformácií a hoaxov. „Je vo vitálnom záujme Slovenska chrániť demokraciu aj kritikou tých, ktorí sa v záujme vlastných ambícií alebo v službe cudzím záujmom neštítia otravovať mysle ľudí klamstvami a nenávisťou,“ hovorí Kamenec.
Vyvrcholenie dlhoročného sporu
Spor medzi Hlavnými správami a skupinou Konšpirátori.sk sa tiahne už niekoľko rokov. Vyššie sme zmienili, že v decembri bol web znovu zaradený do databázy. Znovu preto, lebo sa v nej už predtým nachádzal. V roku 2020 však musel byť vyradený kvôli vydaniu neodkladného opatrenia.
„Žalovali sme spoločnosť NetSuccess a Petit Press, ako aj jednotlivých členov hodnotiacej komisie,“ povedal v tom čase šéfredaktor Hlavných správ Róbert Sopko. „Iniciatíva prevádzkovaná, organizovaná a financovaná našou konkurenciou v podstate nás označila za neseriózne médium, seba samozrejme za seriózne a vyzývala zadávateľov reklamy, aby u nás neinzerovali, lebo by si tým mohli poškodiť dobré meno. Veľmi prefíkané. V podstate im akože záležalo iba na dobrom mene zadávateľov reklamy. A mnohí zadávatelia reklamy ako aj mediálne agentúry im na to skočili.“
Hoci sa Hlavné správy urputne snažili o to, aby zostali v slovenskej mediálnej sfére, napokon vo svojej snahe zlyhali. Karty zamiešala invázia ruských vojsk na Ukrajinu, po ktorej web prišiel o ochranu poskytnutú súdnymi rozhodnutiami. Podľa členov projektu Konšpirátori.sk stránka zverejňovala a šírila prokremeľskú propagandu, dávala priestor extrémistom, antivaxerom a taktiež publikovala rôzne konšpiračné teórie.
Hlavné správy boli dokonca spájané aj so šírením antisemitizmu, kvôli čomu sa stali predmetom vyšetrovania Rady pre mediálne služby.