Smartfóny iPhone sa tešia ohromnej popularite po celom svete. No samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí ich takmer výhradne kritizujú, byť to kvôli nedostatku medziročných inovácií, vysokej cene alebo len tak. Ak by sme však mali hľadať najväčších odborníkov na kritizovanie iPhonov, pravdepodobne by sme zamierili na čínsky internet.
Prejsť na:
Ako píše server Business Insider, používatelia čínskych sociálnych sietí celkom ostro kritizujú predovšetkým najnovší rad smartfónov iPhone, teda iPhone 15. Zdá sa, že veľkolepá prezentácia, ktorú Apple zariadeniam venoval, ich ktovieako neohúrila.
A dokazujú to nielen sociálne siete, ale aj prieskumy analytických spoločností. Napríklad spoločnosť IDC v správe ohľadne výsledkov trhu so smartfónmi za tretí štvrťrok 2023 uviedla, že Apple v posledných mesiacoch vykázal rast na všetkých trhoch okrem Číny. V nemalej miere za to môže aj skutočnosť, že modelov iPhone 15 sa v úvodnom mesiaci predalo o 6 % menej kusov v porovnaní s iPhone 14 v minulom roku.
Čínsky internet je plný kritiky
Nás však v tomto článku zaujíma predovšetkým názor čínskych používateľov. Tí, ako sme zmienili vyššie, nie sú dvakrát nadšení. Na sociálnej sieti Weibo, ktorú možno považovať za čínsku alternatívu k X (kedysi Twitter), má príspevok s diskusiou ohľadne iPhone 15 viac než 100 miliónov zobrazení.
Mnohí nové smartfóny kritizujú kvôli vysokým cenám a nedostatku nových inovácií. Nájde sa však aj početná skupina takých, ktorí zariadenia priamo porovnávajú s konkurenciou. Zdá sa, že na čínskom trhu sa ohromnému úspechu teší model Mate 60 Pro od domáceho výrobcu Huawei.
„Nie je to o tom, že by Huawei bol nadradený, je to o tom, že Apple je podradný. Ak by to bolo na vás, prešli by ste na iPhone 15 len preto, aby ste získali USB-C nabíjanie?“ uvádza jeden z komentárov na sociálnej sieti. „S výnimkou softvéru Apple je všetko horšie. Jeho ceny sú oveľa vyššie. Huawei, Xiaomi a Oppo sú teraz rovnako dobrí, ak nie aj lepší ako Apple,“ stojí v ďalšom z komentárov.
Potom tu máme skupinu ľudí, ktorí porovnávajú nové iPhony k svojim vlastným zariadeniam, hoc aj starším. „Dokonca aj môj 5 rokov starý Xiaomi Redmi K20 Pro stále funguje dobre. Vydrží, aj keď som vonku, nepotrebujem so sebou všade nosiť prenosnú powerbanku. Čo to robíš so svojimi telefónmi, Apple?“
Späť k nedostatku inovácií, aj na túto adresu sa na čínskej sieti nájde mnoho pripomienok. „Nie je tak veľa rozdielov medzi iPhone 13 a iPhone 15,“ hovorí jedna z nich. „Vylepšenia v oblasti fotoaparátov nie sú také veľké. Batérie sú stále rovnako malé. Nabíjanie stále trvá dlho. Signál je slabý. Nie je žiadny dôvod na upgrade.“
Napäté vzťahy
Vzťah obyvateľov Číny k iPhonom a značke Apple ako takej sa však zhoršuje už dlhšiu dobu, čo možno čiastočne pripísať stupňujúcemu sa napätiu so Spojenými štátmi. Čínska vláda dokonca zakázala niektorým zamestnancom používať smartfóny iPhone a taktiež spustila vyšetrovanie v súvislosti s kľúčovým výrobcom zariadení Foxconn.
Čína je však pre Apple aj naďalej veľmi dôležitým trhom, čo znamená, že sa bude snažiť o udržanie miestnej klientely. Nielenže ide o miesto, kde sa iPhony vyrábajú, ale taktiež spoločnosti tento trh generuje nemalé tržby. V minulom roku jej Čína vyniesla až 18 % celkových príjmov.
Treba však poznamenať, že hoci mnohí ľudia z Číny kritizujú Apple a jeho produkty, popularita iPhonov je v krajine stále veľmi vysoká. Napríklad v poslednom štvrťroku 2022 predstavovali až štvrtinu všetkých mobilných telefónov, ktoré sa v krajine predali.