V polovici septembra sa Francúzsko rozhodlo dočasne zakázať predaj starších modelov iPhone, konkrétne modelov zo série iPhone 12. Dôvodom bolo žiarenie, ktoré podľa miestnych orgánov prekračovalo limity stanovené Európskou úniou (EÚ). Apple teda v rýchlosti vyvinul opravnú aktualizáciu, ktorá už francúzskym úradom vyhovovala. Do iOS má byť implementovaná vo verzii 17.1. Kalifornský gigant však tvrdí, že staršie modely vždy spĺňali medzinárodné normy, a teda vždy boli bezpečné na používanie, informuje server PhoneArena.
Prejsť na:
Apple uvádza, že problém s modelmi iPhone 12 sa týkal špecifického testovacieho protokolu používaného francúzskymi regulátormi, a teda že nepredstavoval bezpečnostné riziko.
iPhone 12 nevyhovoval prísnym kritériám
Aby sme ťa uviedli do deja, v septembri bol vo francúzsku uvalený dočasný zákaz predaja modelov iPhone 12, a to kvôli údajnému nadmernému žiareniu. Miestna vládna agentúra ANFR dokonca uviedla, že do jednotlivých predajní Apple v krajine bude vysielať agentov, ktoré budú kontrolovať, či sa zákaz predaja dodržiava.
Problém sa mal týkať všetkých modelov série, a síce iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Podmienkou zrušenia zákazu bola opravná aktualizácia, ktorá odstráni problém s vysokým žiarením.
Apple v reakcii uviedol, že modely iPhone 12 spĺňajú medzinárodné smernice o žiarení. Francúzsko sa však neodvolávalo na medzinárodné smernice. Odvolávalo sa na nároky EÚ, ktoré sú v tomto ohľade celkom prísne.
Podľa tamojších orgánov majú tieto smartfóny špecifickú mieru absorpcie (SAR) na úrovni 5,74 wattu na kilogram, konkrétne vo vzdialenosti 5 mm od používateľa, čo je výrazne nad európskym limitom 4 watty na kilogram. Pri väčšej vzdialenosti už síce majú byť výsledky v norme, avšak to nestačilo.
Pre lepšie porozumenie, SAR predstavuje množstvo elektromagnetických vĺn absorbovaných ľudským telom.
Nezhodu spôsobila jedna funkcia
Apple tvrdil a aj tvrdí, že jeho smartfóny spĺňajú normy v súvislosti so žiarením po celom svete. ANFR dokonca doručil výsledky vlastných testov, ako aj výsledky testov tretích strán, ktoré to dokazujú. Hodnotu, ktorú zistili francúzske testy, spoločnosť vysvetlila tak, že iPhone má už mnoho rokov vstavanú funkciu tzv. detekcie mimo tela. Táto funkcia spôsobuje zvýšený vysielací výkon, keď je telefón niekde položený, napríklad na stole.
„Toto bolo dôkladne testované a medzinárodne overené ako účinný mechanizmus na splnenie požiadaviek SAR. Mierne vyšší výkon sa na dodržiavanie SAR nevzťahuje, pretože telefón je vtedy odložený, nie na tele. ANFR používala testovací protokol, ktorý nezohľadňuje tento mechanizmus,“ uvádza Apple. „Pre používateľov vo Francúzsku sme vydali softvérovú aktualizáciu, ktorá mechanizmus vypína, aby zariadenia boli v súlade s miestnym testovacím protokolom.“
iPhone 12 teda má zvýšenú mieru SAR len vtedy, keď je odložený na statickom povrchu. Akonáhle používateľ vezme smartfón do ruky, funkcia detekcie sa vypne. Francúzske úrady si toho sú vedomé, avšak tvrdia, že zariadenia musia spĺňať limity SAR vždy, bez ohľadu na špecifické podmienky. „Toto testovanie nie je v súlade s medzinárodnými normami, ktoré umožňujú nezávislé testovanie mechanizmov regulácie výkonu, ktoré sa počas štandardných testov SAR nemusia aktivovať,“ dopĺňa Apple.
Aby spoločnosť vyhovela všetkým stranám, prichystala aktualizáciu iOS 17.1, ktorá deaktivuje funkciu detekcie mimo tela. Zariadenia tak budú opäť v súlade s európskymi, a teda aj francúzskymi normami. iPhone 12 sa teda bude môcť v krajine znovu predávať bez obmedzení.