Apple je expertom na reklamu, byť to zlú či dobrú. Tá posledná je ale rozhodne dobrá, nakoľko nádherne vyzdvihuje kvalitu fotoaparátov v nových smartfónoch iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Práve druhý zmienený model totiž Apple použil na natočenie celého včerajšieho podujatia Scary Fast, počas ktorého nám bolo odhalených viacero skvelých produktov, píše PhoneArena.
Prejsť na:
Prezentácie spoločnosti majú vždy špičkové spracovanie, ktoré upúta pozornosť aj tých náročnejších divákov. A inak tomu nebolo ani v prípade podujatia Scary Fast. Oproti predošlým prezentáciám tu však bol jeden obrovský rozdiel, ktorý si spočiatku nikto nevšimol.
Až na konci celej šou totiž Tim Cook, šéf Apple, prezradil, že na jej natočenie neboli použité profesionálne kamery, ale iPhone 15 Pro Max. Úprava záznamov následne prebiehala na počítačoch Mac.
Parádna demonštrácia obdivuhodných kapacít
Apple bol na svoj hardvér vždy veľmi hrdý, predovšetkým čo sa týka smartfónov a ich kapacít v oblasti fotografie a tvorby videa. Tentokrát svoju hrdosť prejavil v tom najlepšom možnom svetle. Len máloktorý smartfón dokáže natočiť to, čo iPhone 15 Pro Max, a ešte v tak ohromujúcej kvalite. Video si síce nepochybne prešlo korektúrou, no aj napriek tomu ide o ohromný počin, na ktorý môže byť kalifornský gigant právom pyšný.
Ako už býva zvykom, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max majú najpokročilejšie kamerové systémy spomedzi všetkých doterajších modelov iPhone. Za ohromné kapacity pritom nevďačia len objektívom, ale aj vysoko výkonnému procesoru A17 Pro založenom na pokročilom 3 nm výrobnom procese.
Obidva smartfóny dokážu natáčať videá vo formáte ProRes Log pri snímkovaní 60 FPS. Taktiež disponujú USB-C konektorom v štandarde USB 3.0, ktorý umožňuje prenosové rýchlosti do 10 Gb/s. Zariadenia tak zvládnu v reálnom čase prenášať videá vo formáte ProRes Log s rozlíšením 4K a snímkovaním 60 FPS na externý displej.
Pre tých, ktorí nevedia, Log je farebný formát používaný širokou škálou profesionálnych kamier. Často sa volí kvôli jeho flexibilite v oblasti farebnej korektúry počas postprodukčného, teda editačného procesu. Modely iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max ho podporujú. A čo navyše, ako jediné smartfóny taktiež podporujú Academy Color Encoding System, čo je prestížny štandard v rámci farebnej korektúry.
Podujatie Scary Fast je tak azda najlepšou recenziou fotoaparátov používaných v iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, teda aspoň čo sa týka videa.
iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max: Špecifikácia fotoaparátov
iPhone 15 Pro má 48 Mpx hlavný snímač obrazu s clonou f/1.8, ohniskovou vzdialenosťou 24 mm a podporou pre špičkové automatické zaostrovanie (dual pixel AF) a optickú stabilizáciu obrazu (OIS). Sekunduje mu 12 Mpx teleobjektív s clonou f/2.8, ohniskovou vzdialenosťou 77 mm, OIS, AF a 3-násobným optickým zoomom, ale aj 12 Mpx ultraširokouhlý senzor s clonou f/2.2, ohniskovou vzdialenosťou 13 mm a 120-stupňovým zorným poľom. Zostava napokon obsahuje aj TOF 3D LiDAR skener pre snímanie hĺbkových dát. iPhone 15 Pro Max má takmer rovnakú zostavu. Jediným rozdielom je teleobjektív, ktorý v tomto prípade podporuje až 5-násobné optické priblíženie.
Kapacity v oblasti videa nám už Apple demonštroval. Smartfóny však vysoké štandardy kvality ponúkajú aj v oblasti bežných fotografií, nakoľko pri fotení využívajú iný štýl spájania pixelov (pixel-binning) ako konkurencia. Konkrétne iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max štandardne fotia v režime 24 Mpx, čo predstavuje prakticky dokonalý kompromis medzi priepustnosťou svetla a ostrosťou finálnych záberov.
Okrem toho sa pýšia aj automatickým snímaním hĺbkových údajov, vďaka čomu možno aplikovať portrétový režim aj na už zachytené fotografie, ktoré boli vyhotovené v bežnom režime.
Čo priniesol Scary Fast?
Počas podujatia Scary Fast sme sa dočkali odhalenia nového hardvéru. Zatiaľ čo septembrový Wonderlust bol zameraný na smartfóny a hodinky, Scary Fast priniesol nové čipy M3, notebooky MacBook Pro a oživenie radu iMac.
Čo sa týka procesorov, odhalené nám boli tri modely, a to M3, M3 Pro a M3 Max. Všetky tri sľubujú výrazné medzigeneračné vylepšenia, a to nielen v oblasti čistého výpočtového výkonu, ale aj grafického výkonu a výkonu umelej inteligenecie.
V rámci notebookov boli predstavené 14-palcové a 16-palcové modely MacBook Pro. Okrem nového procesora neprinášajú mnoho výrazných vylepšení. Konkrétne pri dizajne možno spomenúť len nové farebné prevedenie Space Black.
A iMac? Pri tom platí takmer to isté, čo pri nových MacBook Pro. Po dizajnovej stránke sa de facto nič nezmenilo. Zmenil sa predovšetkým výkon, no na druhú stranu, na tom asi záleží najviac.
Podrobnejšie si o predstavených novinkých môžeš prečítať v samostatnom článku na tomto odkaze.