Dlhšie pred oficiálnym vydaním radu iPhone 15 v polovici septembra sa špekulovalo, že nové modely budú citeľne drahšie. V niektorých prípadoch sa očakávalo zdraženie o stovky eur. Napokon sa tak ale nestalo, teda s výnimkou najvyššieho iPhone 15 Pro Max. Nezmenené cenovky mnohých iste potešili, no vznikla tu otázka, prečo napokon Apple od zdražovania upustil. Je možné, že to pôvodne ani neplánoval, no reálny je aj scenár, že dokázal na zariadeniach ušetriť inak, a to vďaka skrytým kódom umiestneným priamo v zariadeniach, píše PhoneArena.
Prejsť na:
Denník The Information pôvodne informoval, že novšie modely iPhone skrývajú tajomstvo, o ktorom takmer nikto nevie. Konkrétne má ísť dva malé QR kódy vyryté na zadnej strane displejov. Jeden má byť veľký asi ako hrot pastelky, druhý ako zrnko prachu.
Tieto kódy sa pritom nenachádzajú len v najnovších iPhone 15, ale aj v starších generáciách. Druhý zmienený QR kód mal Apple pridať v roku 2020. Ale prečo?
Šetria ohromné množstvo peňazí
Ako bolo avizované vyššie, tieto kódy Apple šetria kopu peňazí. Spoločnosť vďaka nim dokáže presne sledovať, koľko kusov krycieho skla vyrobili jej dodávatelia, menovite Lens Technology a Biel Crystal, a koľko z týchto skiel bolo chybných. S predošlými dodávateľmi zrejme mala zlé skúsenosti, a preto sa uchýlila k takejto netradičnej forme sledovania. Na zážitok používateľov tieto kódy zrejme nemajú žiadny vplyv, no pre Apple predstavujú jeden z kľúčových spôsobov, ako optimalizovať výrobný proces a maximalizovať šetrenie výrobných nákladov.
Apple to s kontrolou svojich dodávateľov krycích skiel myslí naozaj vážne. Kalifornský gigant mal vynaložiť milióny dolárov na umiestnenie špeciálnych skenovacích zariadeniach do tovární Lens Technology a Biel Crystal. Práve tieto zariadenia zodpovedajú za pridávanie predmetných QR kódov na zadnú stranu skiel. Pridávané majú byť počas výrobného procesu, zatiaľ čo skenovanie má prebiehať po jeho skončení.
V priebehu posledných rokov sa umiestnenie QR kódov zmenilo. Napríklad pri sérii iPhone 12 bol jeden kód umiestnený tesne nad predným reproduktorom. Na novších modeloch sa nachádza pri spodnom rámiku.
Vyskúšal viacero spôsobov
Pôvodne sa vraj Apple pokúšal pridávať QR kódy pomocou lasera, avšak počas testov odolnosti sa zistilo, že táto metóda výrazne oslabovala ochranné sklo. Musel tak vymyslieť iný spôsob. Napokon sa uchýlil k pridávaniu kódov pomocou mikroskopických šošoviek s prstencovými svetlami.
Pred zavedením tohto kontrolného systému mal Apple pravidelne vyraďovať až tri z každých desiatich vyrobených displejov, čo ho v konečnom dôsledku stálo milióny dolárov. Po zavedení systému sa počet chybných kusov znížil na jeden z desiatich.
Táto štatistika dokazuje, že QR kódy na zadnej strane displejov Apple šetria obrovské sumy peňazí. A možno aj to je dôvod, prečo napokon modely iPhone 15 nezdraželi. Samozrejme, isté to nie je. Rozhodne však túto teóriu nemožno úplne vylúčiť.
iPhone 15 Pro Max v skutočnosti nie je drahší
V úvode sme zmienili, že medziročne zdražel iba iPhone 15 Pro Max. Treba však brať do úvahy skutočnosť, že nový model debutoval s vyššou kapacitou základného úložiska. Technicky teda nezdražel, Apple len vyradil z ponuky nižšiu verziu.