Zem čelí mnohým hrozbám. A keďže im čelia ľudia, logicky im musia čeliť aj zvieratá. Na faunu pritom môže mať smerovanie nášho životného prostredia ešte tvrdší dopad. Svedčí o tom aj nové zistenie vedcov, podľa ktorého sa naša planéta nachádza na sklone tzv. šiesteho hromadného vymierania živočíšnych druhov. Smutnou skutočnosťou je, že toto hromadné vymieranie spôsobuje predovšetkým jeden živý tvor, a to človek. O novinke informuje The Guardian.
Prejsť na:
Podľa vedcov dnes miznú skupiny živočíšnych druhov 35-krát rýchlejšie, než je priemer. Ako uvádza štúdia publikovaná v magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences, za posledných 500 rokov vyhynulo najmenej 73 rôznych druhov cicavcov, vtákov, plazov a obojživelníkov. Ešte viac zarážajúci je však odhad, ktorý tvrdí, že ak by na Zemi neboli ľudia, vymieranie živočíchov v takomto objeme by netrvalo 500 rokov, ale 18 000 rokov.
„Súčasná všeobecní miera vymierania je 35-krát vyššia ako očakávaná základná miera, ktorá prevládala za posledných milión rokov pri absencii vplyvu človeka,“ stojí v odbornej správe.
Ak ľudstvo nezakročí, hrozí katastrofa
Žiaľ, vedci varujú, že ak ľudstvo okamžite nezakročí, resp. nezmení svoj prístup k životnému prostrediu, trend vymierania živočíšnych druhov bude v blízkom období ešte väčšmi napredovať. Rast počtu vymretých druhov má spôsobovať primárne ničenie biotopov, klimatická kríza a nelegálny obchod s živočíchmi. Absolútne najkatastrofickejší scenár tvrdí, že do konca tohto storočia zmiznú zo zemské povrchu všetky v súčasnosti ohrozené živočíšne druhy. Miera úbytku by tak prekročila priemer za posledných milión rokov hneď 354-krát.
Predchádzajúci výskum na základe fosílnych nálezov odhadoval, že pred vplyvom človeka by každé storočie zanikol takmer jeden z 10 000 rodov. A keďže v súčasnosti je známych približne 5 400 rodov stavovcov (okrem rýb), podľa prognóz by pri zachovaní týchto mier každých 250 rokov vyhynul jeden rod.
Pre lepšie pochopenie, „rody“ predstavujú taxonomickú klasifikáciu skupín živočíšnych druhov. Napríklad kone a zebry patria do toho istého rodu, tak isto ako psy a vlci.
Už skôr bolo taktiež zistené, že druhy aktuálne vymierajú v podobne ako dinosaury. Vedci varujú, že takýto úbytok zveri predstavuje vážnu hrozbu pre budúcnosť ľudskej civilizácie. Dôkazom je aj štatistika OSN z roku 2019 o stave planéty, podľa ktorej v dôsledku vplyvu človeka na životné prostredie hrozí zánik až 1 milióna živočíšnych druhov.
Scenáre sú strašné, ale stále sa dajú zvrátiť
„Takéto poškodzovanie stromu života a následná strata ekosystémových služieb, ktoré ľudstvu poskytuje biodiverzita, je vážnou hrozbou pre stabilitu civilizácie. Ak chcem zabrániť tomuto vymieraniu a jeho spoločenským dôsledkom, je nevyhnutné okamžité politické, hospodárske a sociálne úsilie bezprecedentného rozsahu,“ konštatuje štúdia.
„Tým, že strácame všetky tieto rody, strácame základy planéty na to, aby sme mali život vo všeobecnosti a najmä ľudský život. Ak sa opriete o múr z tehál, nezrúti sa, ale už nebude taký pevný. A ak stratíte veľa tehál, nakoniec sa zrúti,“ hovorí Gerardo Ceballos, profesor na Národnej autonómnej univerzite v Mexiku, pre The Guardian. „Kombinácia plynov v atmosfére, ktorý nám umožňuje mať na planéte život, závisí od rastlín, živočíchov a organizmov.“
Hrozba masívneho vymierania živočíchov je teda evidentná a veľmi reálna. Stále však vraj máme čas ju zvrátiť. Na to je však dôležité globálne spojenie všetkých ľudí s cieľom redukovať naše negatívne vplyvy na životné prostredie. Ak tak nespravíme, vystavujeme vážnemu riziku nielen naše nadchádzajúce generácie, ale aj samých seba.