Vedcom sa podarilo učiniť kľúčový objav v oblasti medicíny. Ako píše portál VTM.cz na základe informácií webu StudyFinds, po novom našli spôsob, akým by mohlo byť v budúcnosti možné liečiť rakovinu. Konkrétne ide o terapiu, ktorej cieľom je oklamať rakovinové bunky tak, aby ničili samé seba.
Prejsť na:
Kľúčom k úspechu má byť prinútenie rakovinových buniek k tomu, aby vstrebali kúsok RNA, ktorý zablokuje ich deleniu, resp. množeniu. Úspešnosť tejto metódy bola skúmaná v rámci 21-dennej štúdie. Pokusnými subjektmi boli myši. Vedci zistili, že u myší, ktoré neboli liečené novo objavenou metódou, sa veľkosť nádorov v rovnakom časovom úseku strojnásobila.
Zacielili na delenie
Vedci zacielili na kľúčový problém rakoviny. Delením sa rakovinové bunky množia a rozširujú. Tento proces často prebieha rýchlo a nekontrolovateľne. Bunkám totiž chýbajú stimuly, ktoré by ich nútili k zastaveniu množenia či úmrtiu. Žiaľ, imunitný systém človeka je proti rapídnemu množeniu rakovinových buniek bezmocný. Rakovina sa tak šíri stále ďalej a ďalej, čím dochádza k metastáze.
Novou terapiou sa vedci snažia do rakovinových buniek umiestniť reťazec špeciálne upravenej verzie ribonukleovej kyseliny mikroRNA-34a. Tento prvok sa zvyčajne nachádza v zdravých bunkách. Rakovinovým bunkám je takmer úplne neznámy.
V zjednodušenom podaní možno účinky mikroRNA-34a v prostredí rakovinových buniek označiť za brzdovú kvapalinu. Spomaľuje totiž delenie buniek, a teda citeľne spomaľuje šírenie rakoviny. Rovnako potláča expresiu až troch génov, ktoré majú podporovať šírenie rakoviny.
Pozn. red.: Expresia génu je proces, pri ktorom sa informácie uložené v géne pretavujú do skutočnej bunkovej štruktúry alebo funkcie. Počas tohto procesu sa mikroRNA syntetizuje podľa génu. Táto syntéza prebieha na základe genetického kódu, podľa ktorého sa genetická informácia uložená DNA (RNA) prevádza na poradie aminokyselín v reťazci, čo je primárna štruktúra bielkoviny. Tento proces používajú všetky mnohobunkové organizmy, ale aj baktériami a vírusmi.
Veľkou výhodou tejto metódy je aj skutočnosť, že obsahuje atómy brániace prirodzenému rozkladu RNA. A čo navyše, imunitný systém ju nedokáže identifikovať. Nie je teda riziko, že by ju ľudské telo považovalo za hrozbu a snažilo sa proti nej bojovať.
Tajný agent
Vedci na doručenie RNA do rakovinových buniek použili molekulu kyseliny listovej. Niektoré typy rakovinových buniek totiž majú na svojom povrchu receptory, ktoré dokážu túto molekulu absorbovať. Akonáhle dôjde k naviazaniu molekuly s receptormi, časť RNA sa presunie do membránového vaku. Tento vak má za úlohu skladovať, prenášať, prípadne tráviť komplexnejšie organické látky. Následne sa RNA dostane z vaku priamo do rakovinovej bunky a snaží sa brániť jej deleniu.
„Keď sme získali údaje, bola som nadšená. Som presvedčená, že tento prístup je lepší, než súčasný štandard liečby, a že existujú pacienti, ktorí z neho budú mať prospech,“ uvádza Andrea Kasinki, hlavný autorka štúdie a docentka biologických vied na Purdue University.
Ešte nie je dobojované
Dôvod na radosť je v tomto prípade naozaj pádny, nakoľko vedci môžu byť na sklonku prelomového objavu, ktorý konečne prinesie efektívny spôsob liečby rakoviny. No než sa tak stane, bude potrebná kopa ďalších testov, vrátane klinického testovania metódy na ľuďoch. To údajne ešte nezačalo.