Vedcom z USA a Fínska sa podarilo učiniť prelomový objav v oblasti kvantovej fyziky. Vôbec po prvýkrát sa im podarilo odhaliť fenomén známy ako „Alicine prstence“. Ide o zvláštny druh kruhových magnetických monopólov, ktoré doposiaľ existovali len v teórii. Podľa odborníkov môžu z tohto kvantového mechanizmu vzniknúť rôzne nové sily a častice, píše server Interesting Engineering.
Prejsť na:
Vedci tento fenomén prirovnali k slávnemu románu „Alica v krajine zázrakov“. Tvrdia, že novo objavený jav môže mať veľké dôsledky nielen na vnímanie, ale aj fungovanie kvantovej teórie. Zmienené prstence možno poňať ako cirkulárne magnetické monopóly s iba jedným magnetickým pólom. Ide o nevídaný úkaz, nakoľko všetky magnety majú dva magnetické póly.
Podľa vedcov tieto „Alicine prstence“ vznikajú spätím rôznych kvantových polí vyvolávajúcich svoj vlastný štýl jednostranného magnetizmu, keď „víria, ťahajú a trhajú“ svoje okolie. V tomto procese vznikajú krátkodobé anomálie, ktoré sa v zlomku okamihu opäť stratia do neznáma.
„Sme jediní, komu sa podarilo vytvoriť topologické monopóly v kvantových poliach,“ hovorí Mikko Möttönen z fínskej Aaltovej univerzity vo Fínsku. „Po ich vytvorení nám chvíľu trvalo, kým sme sa mohli bližšie pozrieť na to, čo sa deje s topologickým monopólom hneď po jeho vzniku.“
Brána do nového sveta
Vedcom sa podarilo zistiť, že monopóly majú schopnosť transformácie, až dva roky po prvom pozorovaní. A práve schopnosť transformácie je hlavným dôvodom, prečo bol fenomén pomenovaný po známom románe. V procese premeny monopólu totiž vzniká malý otvor podobný bráne do „Krajiny zázrakov“.
Hoci je životnosť Aliciných prstencov krátka, stále majú dlhšiu životnosť ako typické monopóly. Dokážu vytrvať po dobu viac ako 80 milisekúnd, čo je 20-násobný rozdiel.
Zrkadlová dimenzia
Najväčšie prekvapenie však prichádza až pri zistení, že prechod cez zvláštnu magnetickú slučku v kvantovom poli Boseho-Einsteinovho kondenzátu (BEC) môže všetko obrátiť naruby. Všetky monopóly, ktoré ním prechádzajú sa premenia na svoje zrkadlové obrazu, čo zapríčiní, že sa kruh pri prechode preklopí do svojho opaku.
Pre bežných ľudí tento objav zrejme nepredstavuje žiadny väčší úžitok. Vedci však tvrdia, že po získaní ďalších poznatkov o kvantových poliach môžeme lepšie pochopiť zložitosť a podstatu reality. „Vrhá svetlo a inšpiráciu na hľadanie najhlbších zložiek vesmíru, hmoty a informácií,“ hovorí Möttönen o význame nového objavu.