Apple pred niečo vyše týždňom predstavil svetu svoju najnovšiu generáciu vlajkových smartfónov. Čerstvé kvarteto zariadení sa opäť delí na dve skupiny, a to nižšie a vyššie modely. Ako býva zvykom, okrem ceny tieto skupiny oddeľuje aj hardvérová výbava. A platí to aj pre procesor. Zatiaľ čo iPhone 15 a iPhone 15 Plus poháňa minuloročný A16 Bionic, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro poháňa nový A17 Pro. Aký je však medzi týmito čipmi rozdiel? A záleží vôbec na ňom? Odpovede na tieto otázky prináša server Gizmochina.
Prejsť na:
A16 Bionic vs. A17 Pro: Výroba
Prvý rozdiel nastáva už pri výrobe. A17 Pro je prvým čipom v odvetví, ktorý je založený na pokročilom 3 nm výrobnom procese spoločnosti TSMC. Všeobecne platí, že čím je výrobný proces „nižší“, tým je čip výkonnejší a efektívnejší. Na menšiu plochu sa totiž dokáže vtesnať väčšie množstvo tranzistorov, čo vedie k vyšším kapacitám.
A17 Pro vďaka 3 nm procesu obsahuje približne 19 miliárd tranzistorov, zatiaľ čo A16 Bionic zahŕňa okolo 16 miliárd tranzistorov. A to je celkom značný rozdiel.
A16 Bionic vs. A17 Pro: Výkon
V oboch prípadoch ide o čip s architektúrou pozostávajúcou zo 6 jadier. A17 Pro však disponuje kľúčovými vylepšeniami, na základe ktorých Apple tvrdí, že jeho nový procesor ponúka „najrýchlejší jednovláknový výkon v akomkoľvek smartfóne“.
Záznam benchmarkingovej platformy Geekbench ukazuje, že v rámci testu na jedno jadro dosahuje A17 o približne 16 % lepšie výsledky v porovnaní A16 Bionic. V rámci testu na viac jadier predstavuje rozdiel okolo 13 % v prospech A17 Pro.
A16 Bionic vs. A17 Pro: Grafika
A17 Pro je na tom lepšie aj z hľadiska grafického výkonu. Disponuje totiž 6-jadrovým GPU, zatiaľ čo A16 Bionic má 5-jadrový GPU. Podľa slov Apple sa tento rozdiel premieta do približne 20-percentného rastu grafického výkonu pri novom čipe.
Toto tvrdenie je celkom uveriteľné, keďže dodatočné jadro procesoru umožňuje naraz spracúvať väčšie množstvo údajov. Okrem toho A17 Pro obsahuje hardvérový ray-tracing, čo vedie ku kvalitnejšiemu vykresľovaniu efektov osvetlenia a tieňov. Konkrétne v oblasti ray-tracingu má nový čip ponúkať približne 4-násobne vyšší výkon.
A16 Bionic vs. A17 Pro: AI
Umelá inteligencia je čoraz dôležitejšou súčasťou moderných technológií. A smartfóny nie sú výnimkou. A16 Bionic a A17 Pro obsahujú 16-jadrový Neural Engine. Rozdiel je v tom, že Neural Engine v A17 Pro si prešiel modernizáciou a úpravami, vďaka čomu dokáže v rámci AI vykonávať až 35 biliónov operácií za sekundu, čo má byť 2-násobok v porovnaní s A16.
A16 Bionic vs. A17 Pro: Efektivita
Pri zmienke efektivity sa opäť vraciame k výrobnému procesu. Keďže A17 Pro je založený na pokročilom 3 nm procese spoločnosti TSMC, dokáže vykonávať viac úloh pri zníženej spotrebe. Zariadenie tak vďaka čipu vydrží o čosi dlhšie, a to aj pri väčšej záťaži. Za zmienku taktiež stojí schopnosť čipu lepšie odvádzať nahromadené teplo, vďaka čomu si dokáže dlhšie udržiavať vysokú úroveň výkonu.
A16 Bionic vs. A17 Pro: Fotografia
Hoci v rámci fotografie sa väčšina pozerá na objektívy, dôležitou súčasťou každej foto zostavy v smartfóne je procesor. Práve v tom sa totiž odohrávajú kľúčové postprodukčné procesy, ktoré sa premietajú do kvality výslednej snímky alebo videa.
V prípade A17 Pro možno rátať s vylepšeným ISP (Image Signal Processor), ktorý disponuje špičkovými technológiami Photonic Engine a Smart HDR 5. Tieto technológie, ako aj lepšia kalibrácia ISP, umožňujú modelom iPhone 15 Pro produkovať kvalitnejšie výstupy v širšej škále svetelných podmienok.
V tomto ohľade nemožno zabúdať ani na tzv. Mesh Shading, ktorý sa podpisuje pod kvalitnejšie vykresľovanie geometrie, či možnosť natáčať videá v rozlíšení 2,8K pri snímkovaní 60 FPS v režimoch Cinematic a Action. A16 Bionic umožňuje natáčanie takýchto videí pri maximálne 30 FPS.
A16 Bionic vs. A17 Pro: Konektivita
V oblasti konektivity musíme poukázať na čerstvo pridaný USB-C port. Dva vyššie modely však vďaka výkonnejšiemu čipu dostali štandard USB 3.0, ktorý ponúka prenosové rýchlosti do 10 Gb/s. To je značný rozdiel oproti A16 Bionic so štandardom USB 2.0. Ten totiž ponúka prenosové rýchlosti len do 480 Mb/s.
A16 Bionic vs. A17 Pro: Zhrnutie rozdielov
Ako si zrejme vyčítal, medzi A16 Bionic a A17 Pro panuje množstvo rozdielov, a to vo viacerých kľúčových aspektoch. A17 Pro má vyšší čistý výkon, umožňuje produkciu kvalitnejších fotografií a taktiež dokáže rýchlejšie vykonávať väčšie množstvo úloh opierajúcich sa o AI.
Treba však poznamenať, že v oboch prípadoch ide o vysoko výkonné procesory, ktoré pohodlne vystačia aj náročnejším zákazníkom. Áno, rozdiely tu sú, no nie markantné natoľko, aby sme mohli základné modely iPhone 15 označiť za nevýkonné.
Asi nebude nesprávne tvrdiť, že iPhone 15 a iPhone 15 Plus možno aj napriek rok starému čipu označiť za viac než schopné vlajkové lode.