Vesmírny vrtuľník Ingenuity od NASA, ktorý aktuálne skúma povrch Marsu, stanovil nový letecký rekord. Počas svojej už 59. vzdušnej výpravy, ktorá sa uskutočnila pár dní dozadu, dokázal vzlietnuť do výšky až 20 metrov, čím prekonal svoj predošlý rekord z decembra minulého roku, píše server Digital Trends.
Prejsť na:
O tento dôležitý pokrok sa podelilo Laboratórium prúdového pohonu (JPL) v NASA, ktoré dohliada na vesmírne misie roveru Perseverance a vrtuľníka Ingenuity, prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti. JPL tvrdí, že vrtuľníku sa podarilo predošlý decembrový rekord prekonať o 6 metrov.
Vyzerá to tak, že cieľom 59. letu bolo výhradne nastavenie nového výškového rekordu, nakoľko vrtuľník pristál na tom istom mieste, z ktorého vzlietol.
Na Marse je už cez dva roky
Ingenuity sa na povrch červenej planéty dopravil ešte vo februári 2021. Svoj prvý let úspešne absolvoval v apríli, kedy sa po dobu 39,1 sekundy vznášal 3 metre nad povrchom planéty. Tento let potvrdil, že vrtuľník je schopný vzlietnuť aj napriek veľmi riedkej atmosfére.
Od toho momentu uplynuli už viac ako dva roky. Za ten čas sa vrtuľníku podarilo absolvovať desiatky úspešných, často rekordných letov. Napríklad počas jedného letu, ktorý trval 169,5 sekundy, dokázal preletieť vzdialenosť 709 metrov bez toho, aby sa čo i len raz dotkol povrchu. V prepočte vrtuľník letel rýchlosťou 6,5 metra za sekundu.
Vo vzduchu strávil celých 100 minút
Začiatkom tohto mesiaca JPL uviedlo, že vrtuľník už strávil vo vzdušnom priestore Marsu celých 100 minút. Ide o obrovský a nečakaný úspech, keďže pôvodným cieľom misie bolo len otestovať letovú spôsobilosť Ingenuity.
Prekonal všetky očakávania. Predsa len na Marse už absolvoval neuveriteľných 59 letov, počas ktorých ohromil nielen pohodlím, s ktorým dokázal plniť príkazy riadiaceho tímu, ale aj schopnosťou sa rýchlo zotaviť z technických problémov, ktoré sprevádzali niektoré jeho lety.
Na stope revolučnému objavu
Teraz je hlavným cieľom Ingenuity plánovať trasu pre rover Perseverance. Počas svojich letov zaznamenáva dôležité snímky, podľa ktorých sa môže rover v budúcnosti riadiť pri skúmaní kráteru Jezero. Tento kráter by podľa odborníkov mohol obsahovať stopy dávneho mikrobiálneho života.