Meta to s vlastným modelom umelej inteligencie (AI) rozhodne nevzdáva. Údajne aj v týchto okamihoch pokračuje v nákupe čipov na jeho budúce trénovanie, ako aj v budovaní nových dátových centier, píše The Verge na základe informácií denníka The Wall Street Journal. Meta vraj dúfa, že jej nový bot bude aspoň taký schopný, ako model GPT-4 od spoločnosti OpenAI.
Prejsť na:
S modelmi generatívnej AI sa v poslednom roku roztrhlo vrece. Rozruch globálnych rozmerov vyvolal debut ChatGPT v novembri minulého roka. Netrvalo dlho a vlastného četbota časom predstavili mnohé ďalšie vplyvné firmy, vrátane Microsoftu a Google. Meta v tejto skupine stále chýba, no to sa má už čoskoro zmeniť.
Meta zostavila nový tím
Americký gigant vraj plánuje začať s tréningom nového AI modelu v priebehu prvých mesiacov budúceho roka. Mnoho sa toho o ňom nevie, avšak s prázdnymi rukami nie sme. Údajne aktívne pracuje na čo najväčšom posilnení svojej infraštruktúry, a to aj prostredníctvom nakupovania špičkových čipov H100 od spoločnosti NVIDIA. Nakoľko ho má trénovať v rámci vlastnej infraštruktúry, zrejme sa nebude opierať o platformy svojich konkurentov, akou je napríklad Azure od Microsoftu.
Meta mala dokonca ešte začiatkom tohto roka zostaviť nový tím, ktorého cieľom je urýchlenie tvorby AI nástrojov schopných napodobniť ľudské výrazy. Táto správa naznačuje, že nový model bude kľúčovou súčasťou metaverse, teda komplexnej virtuálnej reality, v rámci ktorej budú ľudia vzájomne komunikovať pomocou náhlavných súprav a virtuálnych avatarov.
Cesta to nie je jednoduchá
Progres spoločnosti v tomto smere však zrejme nie je bezproblémový. Tento rok sa mala potýkať so značnou fluktuáciou výskumníkov v oblasti AI, a to v dôsledku prerozdeľovania kľúčových zdrojov medzi viacerými projektmi LLM. Rovnako ho sťažuje aj silná konkurencia. Spoločnosť OpenAI síce uviedla, že aktuálne nepracuje na trénovaní novej generácie svojho modelu, menovite GPT-5, avšak sú tu aj iní hráči, ktorých treba brať do úvahy.
Medzi nich patrí napríklad Apple, ktorý má každý deň vynakladať milióny dolárov na vývoj vlastnej AI s názvom Ajax. Špekuluje sa, že tento model bude ešte výkonnejší ako GPT-4. Aj Google a Microsoft neustále rozširujú kapacity v oblasti umelej inteligencie. Konkrétne Google chce svoj model zlúčiť s kapacitami inteligentného asistenta. S AI potom v nemalej miere experimentuje aj Amazon.
Zmienky o AI od Apple môžu byť dôvodom, prečo Meta chce, aby bol jej model výkonný aspoň ako GPT-4. Či sa jej to podarí, uvidíme až časom.
Žiadny AI model nebude dokonalý, tvrdia experti
Firmy sa síce dostať svoje AI modely do štádia dokonalosti, avšak podľa viacerých expertov niečo také jednoducho nie je možné, teda aspoň nie v dohľadnej dobe. Tohto názoru je aj Emily Benderová, profesorka v oblasti počítačovej lingvistiky z Washingtonskej univerzity. Konkrétne tvrdí, že AI modely si vždy budú časť vygenerovaných informácií vymýšľať z vlastnej hlavy.
„Veľké jazykové modely sú navrhnuté tak, aby si vymýšľali. To je všetko, čo robia,“ tvrdí. „Ak náhodou prídu s textom, ktorý sa dá interpretovať ako niečo, čo považujeme za správne, je to náhoda. Aj keď sa dajú vyladiť tak, aby mali pravdu vo väčšine prípadov, stále budú zlyhávať – a pravdepodobne to budú zlyhania v prípadoch, keď je pre človek čítajúceho text ťažšie ich odhaliť.“
Nie všetci to však vnímajú ako zlú vec. Do tejto skupiny patrí napríklad Shane Orlick, prezident spoločnosti Jasper AI. „Výmysly sú v skutočnosti pridaná hodnota. Máme zákazníkov, ktorí nám neustále hovoria, ako Jasper dokázal ponúknuť unikátny pohľad na príbehy, ktorý by im nikdy nenapadol,“ povedal.
Ťažko určiť, ktorá strana má pravdu. Možno sú to obidve, možno žiadna. Rozhodne však platí, že unáhlené kopírovanie umelo vytvoreného textu či narábanie s ním môže viesť k mnohým nepríjemnostiam, väčším i menším. Aj keď danému modelu veríš, vždy si informácie, ktoré ti poskytne, pre istotu prever.