Existuje vo vesmíre život mimo našej planéty? Odpoveď na túto otázku už dlhé dekády hľadá mnoho vedcov. Aj napriek ohromnému úsiliu ju však nikto z nich zatiaľ nenašiel. Na druhú stranu, nikde nie je napísané, že sa to nemôže v blízkom období zmeniť. Po novom odborníci dokonca veria, že pre známky vesmírneho života nemusíme chodiť ďaleko, dokonca nemusíme ani prekročiť hranice našej slnečnej sústavy.
Prejsť na:
Ako píše portál iDnes.cz, americkí vedci za pomoci vesmírneho teleskopu Jamesa Webba zistili prítomnosť oxidu uhličitého na jednom z mesiacov planéty Jupiter. Týmto mesiacom je Európa, pričom vedci tvrdia, že prítomnosť oxidu uhličitého môže dokazovať, že sa pod povrchom mesiaca nachádza oceán, teda možný zdroj života. Ich výskum takmer úplne vylučuje, že by prvok mohol pochádzať z iného zdroja, ako je voda.
Tento dôležitý objav sa hneď dvom vedeckým tímom podarilo odhaliť pomocou infračerveného videnia teleskopu Jamesa Webba. Najväčšia koncentrácia oxidu uhličitého sa má vyskytovať v oblasti širokej približne 1 800 kilometrov, konkrétne pod povrchom, ktorý pokrývajú početné vyvýšeniny a prepadliny.
Terén má byť jasný dôkaz
Štruktúra povrchu podľa vedcov vylučuje vysvetlenie, že by sa prvok na mesiac dopracoval nárazom meteoritu. Dokonca tvrdia, že nerovnosť terénu pravdepodobne spôsobuje vyššia teplota oceána pod povrchom. Navyše v tej istej oblasti, ktorá je známa ako Tara Regio, objavili látku pripomínajúcu kuchynskú soľ.
„Teraz máme oxid uhličitý, soľ a pomaly začíname poznávať vnútornú chémiu (Európy),“ uviedla Samantha Trumbová z americkej Cornell University pre agentúru AFP.
No hoci sú vedci optimistickí, stále pracujú len s teóriami. Na potvrdenie, či sa pod povrchom Európy skutočne ukrýva oceán, bude potrebných ešte mnoho skúmaní a testov.
Európa je v hľadáčiku odborníkov skúmajúcich prítomnosť života vo vesmíre už dlhšie. V tejto súvislosti sa však zameriavajú aj na dva ďalšie mesiace Jupitera, konkrétne na Callisto a Ganymedes. Aj pri tých štúdie tvrdia, že by mohli obsahovať vodu.
James Webb dláždi cestu k revolučným objavom
Teleskop Jamesa Webba je pokročilý vesmírny ďalekohľad, ktorý bol vypustený koncom roka 2021 ako náhrada za Hubblov ďalekohľad. Takmer okamžite po vysadení v kozme namieril svoje zrkadlá na viacero pozoruhodných vesmírnych úkazov. Vďaka výraznému technologickému pokroku dokáže nový ďalekohľad zachytávať vesmírne fenomény v podstatne vyššej kvalite, čím vedcom ponúka podstatne väčší objem informácií, s ktorými môžu pracovať.
Teleskop Jamesa Webba má na konte už niekoľko nádherných fotografií a dychberúcich objavov. A je takmer isté, že v budúcnosti budú len pribúdať.
Sme veľmi zvedaví na to, čím nás ďalekohľad poteší nabudúce. Čo my vieme? Možno už čoskoro naozaj učiní revolučný objav, ktorý dokáže prítomnosť života mimo zemského povrchu. Uvidíme.