Apple včera oficiálne predstavil iPhone 15, nový rad svojich prémiových smartfónov. Dočkali sme sa odhalenia troch modelov, a to dvoch základných (iPhone 15/15 Plus) a dvoch vyšších (iPhone 15 Pro/Pro Max). Jednou z najväčších inovácií, ktoré sa dočkali všetky modely, je USB-C port, ktorý po dlhých rokoch nahradil zastaraný Lightning. Je to však skutočne upgrade? Alebo lepšia otázka – kto všetko pocíti nové kapacity?
Prejsť na:
Ako sme ťa informovali v tomto článku, Európska únia (EÚ) prikazuje všetkým výrobcom malej spotrebnej elektroniky (vrátane smartfónov), ktorí pôsobia na jej území, aby do jesene budúceho roku používali jeden a ten istý nabíjací štandard, a to USB-C. Nikde však nie sú špecifikované minimálne či maximálne rýchlosti, ktoré by tento štandard mal ponúkať.
Je na to veľmi dobrý dôvod. Stanovanie vrchného rýchlostného limitu by bol obrovský nezmysel. Takýto krok by totiž výrazne brzdil inovácie, a teda pokrok v oblasti batériových i nabíjacích technológií. Určenie spodnej hranice by zase nútilo výrobcov lacnejších modelov používať drahšie komponenty, čo by sa pretavilo do vyššej ceny konečných zariadení.
Apple využil „medzeru“ v legislatíve
Apple si je tejto „medzery“ veľmi dobre vedomý, čoho dôkazom sú práve nové modely iPhone 15. Všetky síce majú USB-C, no nie všetky ponúkajú rovnaké kapacity.
Apple počas predstavenia vyššej dvojice zmienil, že modely ponúkajú štandard USB 3.0. Ide o modernejšiu technológiu, ktorá ponúka prenosové rýchlosti až do 10 Gb/s. Pri nižšej dvojici len letmo spomenul, že zariadenia majú USB-C. To naznačuje, že lacnejšie verzie nemajú štandard USB 3.0, ale nižší, pravdepodobne USB 2.0.
Tento štandard je na dnešné pomery celkom zastaraný. Jeho prenosové rýchlosti dosahujú maximálne 480 Mb/s, čo je žalostne málo. Dá sa teda povedať, že hoci iPhone 15 a iPhone 15 Plus dostali USB-C, žiadna veľká zmena sa nekoná. Nabíjacie i prenosové rýchlosti totiž budú približne rovnaké, ako doteraz.
Môže na to mať dva dôvody
Takéto rozdelenie mohol kalifornský gigant uplatniť z dvoch dôvodov. Prvým sú náklady. Dva nižšie modely sú lacnejšie, pričom Apple si veľmi dobre uvedomuje, že práve cena je kľúčový faktor pre tých, ktorí pravidelne kupujú základné modely. Ak by použil vyšší štandard, zrejme by musel dvihnúť aj cenu, čím by riskoval stratu značného počtu potenciálnych zákazníkov. iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max sú drahšie, a teda si pri nich výrobca môže dovoliť do istej miery experimentovať.
Druhým dôvodom môže byť to, že zákazníci nižších modelov až tak nevyžadujú maximálne prenosové či nabíjacie kapacity. Dvojica prémiovejších variantov má kvalitnejšie fotoaparáty, s ktorými sa spájajú funkcie pre fotenie špičkových fotografií a natáčanie vysoko kvalitných videí. Takéto záznamy pritom mnohí zákazníci majú potrebu exportovať do počítača, čo by pri USB 2.0 trvalo večnosť. S USB 3.0 trvá prenos väčších súborov oveľa kratšie.
Ak si chceš o nových modeloch iPhone prečítať viac, môžeš tak urobiť v článkoch, ktoré sme publikovali na našom webe. Článok o iPhone 15/15 Plus nájdeš tu a článok o iPhone 15 Pro/Pro Max zase tu.