Apple tento rok pri dvoch vyšších modeloch iPhone, menovite iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, použil novú konštrukciu obsahujúcu titán. Konkrétne sa tento materiál nachádza v oblasti rámu. Zdá sa však, že nateraz spôsobuje viac škody, než úžitku. Nielenže je jednou z príčin neprimeraného prehrievania zariadení, ale ešte k tomu bledne po kontakte s ľudskou pokožkou. A to pri smartfóne, ktorý sa ovláda rukami, nie je zrovna výhra. O novinke informuje London Evening Standard.
Prejsť na:
Žiadna konštrukcia smartfónu nie je úplne dokonalá. Plastové rámy sú odolné, no pôsobia lacno. Lesklá oceľ je zase magnetom na odtlačky prstov. A žiaľ, ani titán nie je úplne perfektný. Viacerí majitelia iPhone 15 Pro sa začali sťažovať na to, že rám po kontakte s ich dlaňou dočasne bledne.
Existenciu tohto zaujímavého fenoménu už potvrdil aj Apple. Uvádza, že dotyk s titánovým rámom môže pri prémiových modeloch spôsobiť jeho dočasnú zmenu farby, resp. vyblednutie. Podľa stránky podpory je príčinou pot a prirodzená mastnota, ktorá sa nachádza na ľudských dlaniach.
Ľahší aj pevnejší, no blednúci
Apple tvrdí, že vďaka titánu sú nové top-end modely o niečo ľahšie a pevnejšie, ako ich predchodcovia. Nateraz to však vyzerá, že tu spravil krok vedľa. Nielenže sa titánový rám pri dotyk zafarbuje, v porovnaní s nehrdzavejúcou oceľou je aj náchylnejší na škrabance.
Ako sa s týmto kurióznym problémom vysporiadať? Apple uvádza, že titánový rám naberie svoju pôvodnú farbu po rýchlom vyčistení handričkou. Alternatívne si používateľ môže zadovážiť puzdro, čím sa problému úplne vyvaruje.
Skôr oštara, než úžitok
Toto však nie je jediný problém, ktorý sa spája s novou konštrukciou. Ako sme ťa informovali v tomto článku, používatelia iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max sa začínajú sťažovať na vážne prehrievanie. Podľa jedného hlásenia sa dokáže rozpáliť až na 48 °C.
Podľa analytika Ming-Či Kua nemajú tieto prípady prehrievania nič spoločné s novým čipom A17 Pro. Boli tu určité podozrenia, nakoľko ide o vôbec prvý komerčne dostupný čip pre smartfóny založený na 3 nm výrobnom procese. „Môj prieskum naznačuje, že problémy s prehrievaním iPhone 15 (Pro) nesúvisia s pokročilým 3 nm procesom TSMC,“ uviedol.
Hlavnou príčinou sa zdá byť nové konštrukčné prevedenie. Apple vraj kvôli titánovému rámu a zníženiu hmotnosti zariadení musel učiniť niekoľko dôležitých kompromisov. Tie podľa analytika viedli k zmenšeniu plochy pre odvádzanie tepla, čo znamená, že interiér sa teplého vzduchu nedokáže zbavovať až tak rýchlo a efektívne.
Na vine je teda hardvér. Apple však tvrdí, že problém dokáže vyriešiť softvérovou aktualizáciou. A ako? Zrejme tým, že utlmí výkon procesora. Pochopiteľne, čím má smartfón nižší výkon, tým menej tepla produkuje.
To by však bola celkom škoda, keďže špičkový výkon je jedným z hlavných lákadiel nového iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Dúfajme teda, že Apple nájde iné riešenie.
Základné modely, menovite iPhone 15 a iPhone 15 Plus, sa s týmto problémom nestretávajú. Používajú totiž čip A16 Bionic, ktorý bol uvedený v minulom roku spolu s iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max.