Ako sme informovali v tomto článku, spoločnosť Huawei nedávno predstavila nový smartfón v podobe Huawei Mate 60 Pro. Zariadenie sa pýši mnohými zaujímavými črtami, no azda tou najzaujímavejšou je čip. Jeho úlohu totiž po celých troch rokoch opäť plní procesor s 5G konektivitou. Pre čínsku firmu ide o ohromný úspech a pokrok. Otázkou je, čo to znamená pre konkurenčný Qualcomm.
Prejsť na:
Ako píše server Gizmochina, týmto novým 5G čipom je Kirin 9000s, ktorý bol vyrobený čínskou továrňou SMIC za použitia 7 nm procesu. Pre Huawei a jeho domácich zákazníkov je to skvelá správa, nakoľko tak majú znovu prístup k najnovšej a najrýchlejšej generácii mobilnej siete. Pre konkurentov, medzi ktorými najviac vystupuje Qualcomm, to však dobrá správa rozhodne nie je. Nový čip Kirin 9000s údajne môže ohrozovať dominantné postavenie Qualcommu na trhu s mobilnými procesormi.
Huawei šikovne obišiel americké sankcie
Huawei už niekoľko rokov podlieha prísnym obchodným sankciám zo strany USA. V ich dôsledku nemôže odoberať kľúčové komponenty a služby od amerických firiem. Prišiel tak aj o možnosť odoberať čipy od Qualcommu.
Čínsky výrobca si tak musel na nejaký čas vystačiť so zásobami, ktoré mal uložené na svojich skladoch. Tieto zásoby však neboli nekonečné, a teda musel rýchlo vymyslieť plán, ako si vystačiť bez pričinenia amerických partnerov. To však nie je jednoduchá úloha. Nakoľko nemal prístup k procesorom a ani kľúčovým službám, vrátane služieb Google, popularita jeho zariadení upadla, a to nielen na európskom trhu, ale aj na domácom trhu.
V poslednom období ale môžeme vidieť známky postupného zotavovania. Nedávno sa v Číne dokonca opäť prepracoval na zoznam piatich najväčších výrobcov smartfónov.
Obchod fungoval, no v obmedzenom režime
Spoločnosť však nebol od Qualcommu odstrihnutý úplne. Komponenty mohol odoberať aj naďalej, no len v akomsi obmedzenom režime. Konkrétne musela byť splnená podmienka, že žiadny z čipov dodaných od Qualcommu nemohol ponúkať podporu pre 5G siete.
Obchodné vzťahy medzi Huawei a Qualcommom tak existovali a viac-menej fungovali aj po uvalení sankcií. Podľa analytika Ming-Či Kua spoločnosť v roku 2022 kúpil od amerického Qualcommu približne 23 až 25 miliónov čipov, zatiaľ čo v roku 2023 okolo 40 až 42 miliónov čipov.
Tento rastúci trend naznačoval, že väzba medzi dvoma firmami silnie. Huawei získaval potrebné komponenty a Qualcomm na obrátku peniaze. No keďže si už firma dokáže vyrábať 5G čipy sám, spolupráca s Qualcommom je v ohrození. Pre Huawei to až taký problém nie je, no pre Qualcomm rozhodne áno.
Huawei môže Qualcommu ukrojiť z koláča
Spoločnosť totiž v budúcnosti môže svoje procesory poskytovať ostatným čínskym výrobcom. Tí v súčasnosti odoberajú čipy predovšetkým od Qualcommu, no ak by ich Huawei vedel ponúknuť lacnejšie, americký výrobca by mohol prísť o dôležitú klientelu.
A nanešťastie pre Qualcomm, podľa analytikov sa tak aj stane. Predpokladajú, Qualcomm v budúcom roku dodá čínskym firmám o približne 50 až 60 miliónov čipov menej, než tento rok. Ako dôvod udávajú pokrok v čipovej technológii zo strany Huawei.
Nakoľko sa Huawei nachádza v Číne, ostatným firmám na domácom trhu by vedel svoje procesory ponúknuť za nižšie ceny ako Qualcomm. To môže amerického giganta prinútiť k začatiu cenovej vojny, ktorá by nepochybne mala negatívny vplyv na jeho tržby.
To však stále nie je všetko. Podľa Kua Qualcomm čelí ešte dvom ďalším rizikám. Prvým je Samsung a jeho nový čip Exynos 2400, od ktorého sa v budúcnosti očakáva rastúci trhový podiel. Druhým rizikom je plán spoločnosti Apple v roku 2025 presedlať na vlastné modemy. Tie jej doposiaľ dodával práve Qualcomm, čo znamená, že by tak prišiel o jeden z kľúčových zdrojov svojho príjmu.