To, čo sa kedysi zdalo byť nemysliteľné, sa dnes stáva realitou. Neuralink pod vedením Elona Muska oficiálne spúšťa testovanie mozgového čipu na ľuďoch. Pôvodne spoločnosť spustenie testovacej fázy avizovala minulý rok, zrejme išlo len o urýchlenú reakciu na konkurenčnú firmu Synchron, ktorá v tom čase ohlásila dosiahnutie veľkého pokroku v oblasti rozhraní pre tzv. mozgové počítače. O novinke informuje server Gizmochina.
Prejsť na:
Hoci mozgové čipy mnohí vnímajú ako hrozbu, Neuralink uvádza, že primárnym cieľom počítača implantovaného na mozog je ľuďom pomôcť. V jednej z potenciálnych budúcností môže mozgový čip znovu umožniť ochrnutým ľuďom hovoriť, nemým rozprávať či hluchým počuť. Samozrejme, takáto budúcnosť je od nás ešte celkom vzdialená. Krôčik po krôčiku sa však približujeme.
Cesta bola dlhá, no úspešná
Testovanie na ľuďoch má ešte len začať, čo znamená, že spočiatku bude jeho úlohou získať len základné údaje. Neuralink má najskôr v úmysle zistiť, či je mozgový čip bezpečný a či môže predstavovať nádej pre ľudí trpiacich paralýzou a inými nepriaznivými postihnutiami.
Pre Neuralink je možnosť začať testovanie na ľuďoch kľúčovým úspechom. Cesta k nemu však rozhodne nebola ružová. Spoločnosť minulý rok čelila vážnemu obvineniu kvôli ubližovaniu zvieratám. Federálne vyšetrovanie citeľne spomalilo jej výskum, a teda oddialilo jej plány. Zdá sa však, že všetky prekážky napokon prekonala, pričom nedávno dokonca obdržala zelenú od Správy potravín a liečiv (FDA). Testovanie na ľuďoch tak môže začať.
Ako to prebieha?
Proces implantovania čipu na ľudský mozog je celkom komplexný. V zjednodušenej verzii však vyzerá tak, že sa na ľudský mozog nanesie niekoľko tenkých sond, a to pomocou špecializovaného robota R1. Tieto sondy budú následne monitorovať elektrické signály vydávané mozgom a prekladať ich do príslušných príkazov. Čip teda možno označiť za akéhosi high-tech prostredníka. Pochopiteľne, tento proces si vyžaduje chirurgický zákrok.
Sľuby Elona Muska v súvislosti s mozgovým čipom pôsobia naozaj sľubne. Ako sme však zmienili vyššie, na ich naplnenie si ešte nejaký čas počkáme. Nateraz môžeme len dúfať, že testovanie na ľuďoch začne aj skončí bez akýchkoľvek problémov.
Preukázateľný úspech
Ako sme zmienili vyššie, mnohí mozgovým čipom zatiaľ nedokážu veriť. A dá sa to pochopiť. Treba však poznamenať, že existujú prípady, kedy takýto čip dokázal zázraky. Svoje by o tom vedel povedať napríklad Keith Thomas, mladý muž, ktorý v roku 2020 utrpel vážne poranenie stavcov C4 a C5. Kvôli týmto zraneniam ostal takmer kompletne ochrnutý.
Po troch rokoch sa rozhodol postúpiť experimentálnu liečbu, v rámci ktorej mu bol počas až 15-hodinovej operácie na mozog implantovaný čip. A rozhodne to neľutuje. Operácia totiž bola úspešná a Thomas vďaka nej mohol opäť hýbať rukami a stisnúť dlane.
Tento čip pritom funguje na podobnej báze, ako čip od Neuralink. Moduly na jeho mozgu zaznamenávajú signály, ktoré sú následne prenášané do senzorov umiestnených na chrbtici a svaloch na predlaktí. Dekódovanie týchto signálov pripojeným počítačom vzniká príkaz k pohybu.
Podrobnejšie sme sa príbehu Keitha Thomasa venovali v samostatnom článku, ktorý nájdeš na tomto odkaze.