České TV stanice to majú na Slovensku nahnuté. Zatiaľ čo poniektorí poskytovatelia usilujú o ich vyradenie, iní úporne bojujú za to, aby ich mohli vysielať aj naďalej. V súvislosti s touto problematikou vzniklo mnoho otázok, na ktoré stále nepoznáme jednoznačnú odpoveď. Čo bude nasledovať? Vyradíme prípadne okrem českých aj maďarské, rakúske alebo poľské programy?
Prejsť na:
Šírenie a ponúkanie zahraničných televíznych operátorov je odborná téma, ktorá sa ľahko môže zmeniť na politickú. Podľa Telekomunikačnej únie Slovenskej republiky (TÚSR) by preto mali všetci dotknutí bez zbytočných emócií zasadnúť za jeden stôl a jasne vysvetliť svoje postoje.
Najviac stráca divák
Výzva televízii JOJ a Markíza na blokovanie medzinárodných programov šírených českými televíznymi stanicami vyvolala obrovskú vlnu otázok medzi ich šíriteľmi, ale aj ich divákmi. Obavy z novo vzniknutej situácie prejavili české krajanské a kultúrne spolky, pričom v nemalej miere sa o ňu zaujíma aj veľvyslanec Českej republiky na Slovensku. Rovnako do nej zasahuje aj Protimonopolný úrad Slovenskej republiky, ktorý aktuálne vedie prešetrovanie vo veci možného porušenia ustanovení zákona o ochrane hospodárskej súťaže.
TÚSR sa obrátila na Radu pre mediálne služby (RpMS) a v neformálnej diskusii dospela k záveru, že v súčasnosti žiadna zákonná povinnosť ani rozhodnutie kompetentného orgánu operátorom nebráni v tom, aby na území Slovenska šírili české TV programy, ku ktorým majú vysporiadané autorské práva.
RpMS vysvetlila, že do 31. júla 2022 sa vzťahovala na operátorov povinnosť poskytovať retransmisiu programovej služby len so súhlasom jej pôvodného vysielateľa. V prípade neplnenia povinnosti mala právomoc operátorov sankcionovať.
V aktuálne platnom zákone, ktorý je účinný od 1. augusta 2022, už táto povinnosť zakotvená nie je. Zákon o mediálnych službách neukladá ani žiadnu právomoc pre vysielateľov, ktorá by im umožňovala nariaďovať prevádzkovateľom retransmisie obsah ich programovej ponuky.
Tlak na vyradenie českých programov z ponuky je sporom medzi vysielateľmi a prevádzkovateľmi retransmisie, čiže operátormi. Situácia sa v medzičase výrazne skomplikovala. Jeden z najväčších operátorov sa rozhodol vyradiť české program a vyzval ostatných, aby urobili to isté. Časť operátorov sa rozhodla ako náhradu za české TV stanice zaradiť do ponuky nov programovú službu, iní takýto krok rázne odmietajú.
Pomôcť by mohli úprimné rokovania
RpMS sa už v minulosti v rámci svojej činnosti zaoberala témou vyraďovania českých programových služieb z ponuky prevádzkovateľov retransmisie. Diskusia v tom čase spočívala najmä v tom, že niektorí českí vysielatelia nedisponovali právami na šírenie svojich programových služieb mimo územia Českej republiky.
RpMS aj v súčasnosti deklaruje, že je v prípade záujmu všetkých relevantných inštitúcií a zástupcov dotknutých subjektov ochotná zorganizovať tzv. okrúhly stôl a v prípade potreby vstúpiť do procesu riešenia vzniknutej situácie z pozície mediátora.
TÚSR následne oslovila Asociáciu prevádzkovateľov káblových televízií (APKT) a počas neformálne komunikácie bola dosiahnutá zhoda, že zorganizovanie okrúhleho stola prispeje k vysvetleniu postojov, nejasnosti a k uvoľneniu napätia.