Koncom minulého mesiaca, konkrétne 25. augusta, skončila lehota, do ktorej sa malo 19 svetoznámych online platforiem podvoliť novým nariadeniam aktu o digitálnych službách (DSA). Už dnes má pritom EÚ zverejniť nový zoznam platforiem, pre ktoré začnú platiť aktualizované pravidlá pre tzv. interoperabilitu. Tento pojem označuje schopnosť viacerých systémov vzájomne spolupracovať. Zaradiť sa naň má aj služba iMessage, s čím má Apple, pochopiteľne, vážny problém, píše server iMore.
Prejsť na:
Zmienený akt o digitálnych službách, čiže DSA, má za cieľ zvýšiť bezpečnosť a ochranu používateľov na internete, resp. regulovať internetový obsah. V prípade nedodržania hrozia dotknutým platformám a firmám vysoké pokuty.
Konkrétnejšie sa DSA zameriava na skúmanie otázky, či technologické firmy majú nastavené korektné procesy na redukciu škôd, ktoré môžu ich algoritmy spôsobiť. Dotknuté subjekty tak budú musieť s výkonnými orgánmi EÚ umožniť podrobnú kontrolu a analýzu svojich algoritmov. Akt sa zameriava výhradne na firmy a ich procesy, pričom sa má riadiť heslom „čo je nelegálne offline, musí byť nelegálne aj online“.
Do jednotnej platformy sa má zapojiť aj iMessage
Na nový zoznam EÚ by sa mala zaradiť aj komunikačná platforma iMessage od Apple. Kalifornský gigant však robí všetko pre to, aby sa tak nestalo. Napríklad uvádza, že služba nemá dostatočne vysoký počet používateľov, aby mohla byť na zoznam zaradená.
Podobnú praktiku zvolil aj Microsoft pri svojom vyhľadávači Bing. Tvrdí, že trhový podiel jeho vyhľadávača je pomerne nízky, keď sa porovná s hlavným konkurentom v podobe vyhľadávača Google.
Apple nesúhlasí, odvoláva sa na nízky počet používateľov
Ako píše denník Financial Times, Apple sa domnieva, že službu iMessage nespĺňa požadovaný minimálny počet používateľov pre zaradenie na zoznam. Touto hranicou je 45 miliónov aktívnych používateľov mesačne, vychádzajúc z ustanovení aktu o digitálnych trhoch (DMA). Skutočný počet aktívnych používateľov platformy iMessage Apple nezverejnil. Čoskoro tak ale zrejme bude musieť spraviť.
Ako už bolo spomenuté vyššie, platformy zaradené na nový zoznam budú musieť spĺňať aktualizované pravidlá interoperability. EÚ sa tak môže pripravovať na vytvorenie jednej veľkej platformy, kde budú vzájomne spolupracovať všetky popredné komunikačné služby, ako WhatsApp a možno teda aj iMessage.
Pre EÚ ambícia, pre Apple zlý sen
Apple by tak de facto musel otvoriť svoju službu širokému spektru používateľov, nie iba tým svojim. A ako sme mali príležitosť (neraz) vidieť, Apple si svoje miesto a postavenie na trhu tvrdo stráži. Vzájomná spolupráca s inými komunikačnými službami je teda niečo, čoho sa urputne zdráha.
Či bude jeho boj úspešný, zatiaľ nevieme. Vieme však, že aktualizované podmienky Apple sa nebudú týkať len iMessage. Očakáva sa, že sa dotknú napríklad aj spôsobu, akým majitelia smartfónov iPhone a tabletov iPad získavajú aplikácie. Po novom by im totiž mal byť umožnená sideloading, čiže získavanie aplikácií z obchodov tretích strán.
DMA žiada, aby sa dotknuté firmy prispôsobili stanoveným podmienkam do marca budúceho roku. Netýka sa to pritom len Apple a Microsoftu. Vzťahuje sa napríklad aj na firmy, ako sú Amazon, Meta či Alphabet.