Apple na území Európskej únie (EÚ) v poslednej dobe rozhodne nemá jednoduché. Čelí ostrým reguláciám, ktoré ho de facto nútia k výrazným zmenám svojej politiky. Aktuálne sa jeho úhlavným nepriateľom zdá byť tzv. akt o digitálnych trhoch (DMA). Kalifornský gigant sa však zrejme bude musieť už čoskoro vysporiadať s ešte prísnejšími nariadeniami. Podľa európskeho komisára Thierryho Bretona je totiž DMA len začiatok, píše AppleInsider.
Prejsť na:
Čo je cieľom DMA?
Hlavným cieľom aktu o digitálnych trhoch je primäť veľké technologické firmy, ktoré pôsobia na trhu EÚ, k vytvoreniu spravodlivejšieho podnikateľského prostredia, ktoré umožní zdravú hospodársku súťaž. Tento akt nabral podobu zákona ešte v novembri 2022, pričom platiť začal od mája 2023. V súčasnosti prebieha jeho implementácia.
Inými slovami ho možno označiť za iniciatívu s cieľom obmedziť moc veľkých technologických firiem. EÚ zaraďuje firmy, pri ktorých sa chce usilovať o reguláciu, zaraďuje na zoznam tzv. gatekeepers. Dotknuté subjekty po zaradení na tento zoznam podliehajú viacerým kľúčovým pravidlám a nariadeniam, no dá sa povedať, že majú viac-menej jeden a ten istý účel, a to zamedziť im v uprednostňovaní vlastných služieb pred službami konkurentov.
Okrem toho sa týmto firmám zakazuje kombinovať osobné údaje používateľov naprieč viacerými službami a prikazuje im umožniť používateľom čerpať aplikácie z iných, než oficiálnych platforiem.
Apple bude musieť zbúrať svoje hradby
Pochopiteľne, Apple s otvorením svojho obchodu App Store tretím stranám tvrdo nesúhlasil. Sideloading doposiaľ neumožňoval odvolávajúc sa na bezpečnostné dôvody. To však EÚ nestačilo. Keďže App Store a operačný systém iOS teraz už oficiálne podliehajú pravidlám DMA, sideloading sa pre Apple bude musieť stať realitou.
Pri tom to však neskončí. Thierry Breton podľa agentúry Reuters vyzval Apple k tomu, aby otvoril celý svoj hardvérový, ako aj softvérový ekosystém.
„Ďalšou úlohou pre Apple a ostatné veľké technologické firmy v rámci DMA je otvoriť svoje brány konkurencii,“ povedal Breton. „Či už ide o elektronickú peňaženku, prehliadače alebo obchody s aplikáciami, spotrebitelia používajúci iPhone by mali mať možnosť využívať konkurenčné služby od rôznych poskytovateľov.“
S týmito slovami Breton prišiel počas stretnutia s Timom Cookom, šéfom Apple, v Bruseli. Cook tu opakovane zdôrazňoval argumenty týkajúce sa bezpečnosti a ochrany osobných údajov. Ani tentokrát to však nestačilo. „Regulácia EÚ podporuje inovácie bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť a súkromie,“ dodal Breton.
Apple k situácii zatiaľ neposkytol oficiálne stanovisko. Cookova cesta do Bruselu nebola oznámená, pričom zmienka nepadla ani o stretnutí s Bretonom. Generálny riaditeľ však na sociálnej sieti zverejnil príspevok, v ktorom informoval o stretnutí s bruselskými zamestnancami.
Jednotná četovacia platforma?
Nateraz je otázne, pri čom všetkom sa bude musieť Apple otvoriť konkurencii. EÚ sa však okrem iného usiluje aj o vytvorenie jednotnej komunikačnej platformy, ktorá by bola zlúčením všetkých popredných četovacích služieb. V praxi by takýto krok znamenal, že používatelia by mohli četovať s druhou stranou len z jedinej aplikácie, a to bez ohľadu na to, akú platformu používa druhá strana.
Háčik je v tom, že služba Apple iMessage nateraz nespĺňa podmienky pre to, aby mohla byť zaradená na zoznam DMA. Pre zaradenie je potrebné, aby daná služba či firma dosahovala tržby aspoň 7,5 miliardy eur (v rámci EÚ) alebo vykazovala trhovú kapitalizáciu vo výške aspoň 75 miliárd eur. Pri službách je taktiež podmienkou, aby mali aspoň 45 miliónov aktívnych používateľov mesačne.
Apple uviedol, že iMessage na území EÚ nepresahuje 45 miliónov aktívnych používateľov mesačne, hoci ich presný počet neuviedol. V tomto smere sa tak služby nateraz regulácie EÚ netýkajú.
EÚ však má jasnú víziu, pričom jej splnenie si má v pláne tvrdo vymáhať. Následky, ktoré hrozia subjektom nedodržiavajúcim nové podmienky, hrozia celkom vážne následky. Patria medzi ne napríklad vysoké pokuty či behavoriálne alebo štrukturálne opatrenia. Čo sa týka pokút, tie môž dosahovať výšku až 10 % celosvetového obratu danej spoločnosti, pričom v prípade opakovaného porušenia môže byť uložená pokuta vo výške až 20 % celosvetového obratu.