Pamätáš si na NFT? Tento pojem kedysi označoval potenciálny zdroj obrovského bohatstva. V poslovenčenej verzii „nezameniteľné toky“ fungovali ako nástroje na certifikáciu pravosti a vlastníctvo určitého digitálneho obsahu. Išlo teda o formy aktív, ktoré samé o sebe nemuseli byť hodnotné, no práva na ich vlastníctvo hodnotné boli. A prečo minulý čas? Predovšetkým preto, lebo až 95 % všetkých NFT dnes má prakticky nulovú hodnotu, píše server Rolling Stone.
Prejsť na:
Na problematiku upadajúceho trendu sa zameral tím výskumníkov, aby vysvetlil, prečo tento úpadok vlastne vznikol. Ich poznatky možno v komplexnejšom, resp. podrobnejšom podaní nájsť v správe od dappGambl, čo je komunita odborníkov na financie a blockchainové technológie.
95 % NFT má nulovú hodnotu
V rámci štúdie analyzovali približne 73 257 zbierok NFT. Zistili, že až 69 795 z nich má dnes trhovú kapitalizáciu nula ETH (Ethereum), čo je druhá najobľúbenejšia kryptomena po BTC (Bitcoin). V praxi to znamená, že až 95 % všetkých NFT by dnes po predaji nevynieslo ani cent. Ide o veľmi smutný fakt, keďže len dva roky dozadu hodnota obchodu s NFT dosahovala 17 miliárd dolárov (16,1 miliardy eur).
Aktívum má mať na konte približne 23 miliónov investorov. Žiaľ, väčšina z nich sa musí zmieriť s faktom, že ich investícia vyšla navnivoč.
Ponuka prevyšuje dopyt
O úpadku NFT svedčí aj skutočnosť, že ponuka výrazne prevýšila dopyt. Len 21 % kolekcií zahrnutých do štúdie si môže nárokovať na plné vlastníctvo, čo znamená, že približne štyri z piatich kolekcií zostávajú nepredané. Sčasti za to môžu aj rastúce nároky kupujúcich. „Projekty, ktorým chýba jasné využitie, presvedčivý príbeh alebo skutočná umelecká hodnota, majú čoraz väčšie problémy upútať pozornosť,“ uvádza dappGambl.
Viaceré NFT kolekcie mali počas obdobia rozkvetu hodnotu niekoľko miliónov dolárov v kryptomenách. Tieto časy sú však už len v spomienkach. Dnes je menej ako 1 % kolekcií kótovaných na hodnotu presahujúcu 6 000 dolárov. Drvivá väčšina najdrahších zbierok má cenu okolo 5 až 100 dolárov, pričom takmer pätina najpopulárnejších kolekcií má nulovú hodnotu.
Správa ďalej uvádza, že dokonca aj medzi drahšími NFT môžu byť takéto ceny stanovené „bez akéhokoľvek vzťahu k hmatateľnému, reálnemu dopytu, čo odráža zbožné želanie predávajúcich a potenciálne skresľuje pohľad investorov na mizivú vnútornú hodnotu NFT“.
Existuje riešenie, no nie na všetko
Odborníci z dappGambl došli k záveru, že hoci NFT už nikdy nemusia dočkať takého boomu, aký prežívali medzi rokmi 2021 až 2022, stále je tu nádej na to, že sa vyhnú úplnej likvidácii. Aktíva by mohli získať novú podobu a účel – napríklad by mohli poslúžiť ako vstupenky na špeciálne udalosti, ako doklady zastupujúce iné obchodovateľné položky či ako obchodovateľné aktíva vo videohrách.
Ani to by však nevyriešilo jednu z najväčších nevýhod, ktorou NFT trpia. Nezameniteľné tokeny sa totiž razia na blockchaine, čo je proces, ktorý si vyžaduje veľké množstvo elektrickej energie. A čo navyše, tieto tokeny sa obchodujú na trhoviskách, ktoré majú značnú uhlíkovú stopu.