Pri výbere nového smartfónu zohráva dôležitú úlohu viacero kritérií. Niektorých zaujíma výkon, niektorých fotoaparáty, niektorých výdrž batérie. Je tu však aj jedno kritérium, na ktoré sa často zabúda, a to dĺžka softvérovej podpory, čiže doba, po ktorú bude dané zariadenie dostávať softvérové aktualizácie.
Prejsť na:
Aktuálne je v tomto smere špičkou Samsung (čo sa týka Androidu), nakoľko ten pre svoje smartfóny ponúka 4 až 5 rokov softvérovej podpory. Je však dosť možné, že čoskoro nebude jediný – 5 rokov softvérovej ponuky totiž začína ponúkať ďalší popredný výrobca, a to Xiaomi, píše GSMArena.
Aktualizácie sú kľúčové
Dĺžka softvérovej podpory je dôležitým faktorom každého jedného smartfónu. Svedčí totiž o jeho životnosti, teda dobe, ktorú je bezpečné ho používať. Čím je softvérová podpora dlhšia, tým dlhšie dané zariadenie dostáva nielen aktualizácie operačného systému, ktoré často prichádzajú s mnohými zaujímavými novinkami, ale aj bezpečnostné záplaty, ktoré riešia rizikové zraniteľnosti.
Akonáhle softvérová podpora skončí, zariadenie je síce možné používať aj naďalej, no rozhodne sa to z bezpečnostných dôvodov neodporúča.
Je to už dávnejšie, čo Samsung oznámil, že pre svoje zariadenia bude poskytovať 4 až 5 rokov softvérovej podpory. Niečo také totiž bolo dovtedy v prostredí Androidu nevídané. Po novom ho ale dobieha ďalší výrobca, a to čínske Xiaomi.
Zatiaľ len pre jeden model
Treba však podotknúť, že 5 rokov softvérovej podpory Xiaomi nateraz ponúka len pre jedno zariadenie, a to Redmi K60 Ultra, ktorý nedávno predstavil popri skladacom Mix Fold 3. Konkrétne výrobca pri tomto zariadení sľubuje až 4 veľké aktualizácie pre operačný systém Android a až 5 rokov bezpečnostných záplat.
Redmi K60 Ultra je telefón určený pre domáci, teda čínsky trh. Debutovať by však mal aj v globálnej verzii, ktorá môže byť známa ako Xiaomi 13T Pro.
Čo ponúkne výbava?
Zariadenie by malo byť predstavené niekedy v septembri. Čo sa týka výbavy, prednú stranu by mal pokrývať 6,73-palcový AMOLED displej s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, rozlíšením 1 440 x 3 200 px, 10-bitovou farebnou hĺbkou a podporou pre Dolby Vision. Chýbať nemá ani LTPO vrstva, ktorá značí, že obnovovacia frekvencia bude adaptívna.
Vo vnútri zariadenia sa nepochybne bude nachádzať vlajkový čip, hoci presný model nám zatiaľ nie je známy. Ďalej sa očakáva prítomnosť 12 GB operačnej pamäte a 128/256/512 GB úložiska. V prípade najnižšej konfigurácie má ísť o úložisko typu UFS 3.1, zatiaľ čo pri zvyšných konfiguráciách o UFS 4.0. Napokon má interiér obsahovať 5 000 mAh batériu s podporou pre 120 W drôtové, 50 W bezdrôtové a 10 W reverzné nabíjanie.
Foto zostava má zahŕňať 50,3 Mpx hlavný snímač obrazu s clonou f/1.9, 50 Mpx teleobjektív s clonou f/2.0 a 3,2-násobným optickým zoomom a 50 Mpx ultraširokouhlý senzor so 115-stupŇovým zorným poľom. Očakáva sa, že pôjde o objektívy Leica. Úlohu selfie snímača má zohrať 32 Mpx objektív s clonou f/2.0.
Čo sa týka ceny, tá nám zatiaľ nie je známa. Je však možné, že smartfón sa bude v našich končinách predávať za približne 1 000 eur.