Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba nedávno zachytil niečo, čo nikto nečakal. Pri bežnom „fotení“ hlbokého vesmíru sa mu podarilo zachytiť vesmírny otáznik. Gigantický otáznik na pár hodín zamestnal aj tých najšpičkovejších vedcov.
Vesmír je plný neprebádaných miest, o čom sme sa presvedčili aj pri pohľade na najnovší záber z nového vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba. Veľký otáznik v hlbokom vesmíre totiž zachytil moment spojenia dvoch samostatných galaxií do jednej. Tento krásny úkaz vytvoril štruktúru pripomínajúcu známe interpunkčné znamienko.
„Toto je pravdepodobne prvýkrát keď pozorujeme tento konkrétny objekt,“ povedali predstavitelia operačného centra pre Hubbleov vesmírny teleskop a vesmírny teleskop Jamesa Webba (STScI).
Je síce tiež možné, že môže ísť len o jednu galaxiu so zvláštnym tvarom, oveľa pravdepodobnejšie je však, že sa ďalekohľadu podarilo zachytiť akt spájania dvoch galaxií.
Webb nehľadal otáznik, skúmal širšiu oblasť
Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba v žiadnom prípade vo vesmíre nehľadal otáznik. Ten sa vedcom podarilo odhaliť úplnou náhodou. Pozrite sa na nádherný záber, ktorý ďalekohľad odfotil. NASA hovorí, že na zábere, ktorý zverejnili ešte 26. júla môžeme vidieť vznik dvoch mladučkých hviezd s označením Herbig-Haro 46/47.
NASA hovorí, že dvojica hviezd je „dôležitým objektom na štúdium, pretože je relatívne mladá – má len niekoľko tisíc rokov. Hviezdnym systémom trvá milióny rokov, kým sa plne sformujú. Ciele, ako je tento, umožňujú výskumníkom nahliadnuť do toho, koľko hmoty hviezdy časom naberú, čo im potenciálne umožní modelovať, ako sa sformovalo naše vlastné Slnko.“.