Už dlhšie je známe, že Európska únia (EÚ) má za cieľ, aby všetky zariadenia spadajúce do kategórie malej spotrebnej elektroniky disponovali jednotným nabíjacím štandardom, a to USB-C. Po novom ruku k dielu prikladá aj Slovensko, ktorého vláda oficiálne schválila kľúčový návrh nariadenia. Okrem podmienok uvádza aj konkrétne dátumy, všimol si Techbox.sk.
Konkrétne vláda schválila návrh na zabezpečenie transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2380 z 23. novembra 2022. Táto smernica určuje presné dátumy, odkedy bude musieť byť všetka malá spotrebná elektronika vybavená USB-C portom. Toto pravidlo bude platiť pre všetkých rovnako, bez ohľadu na krajinu pôvodu. Nevyhne sa jej teda ani Apple, ktorý doposiaľ vo svojich smartfónoch používal vlastný konektor Lightning.
V rámci SR nie je potrebné žiadne dodatočné schválenie parlamentom. Transponovaním menovanej smernice sa totiž iba zabezpečuje súlad vnútroštátneho práva Slovenskej republiky s právom EÚ.
Čo sa týka dátumu účinnosti, vláda navrhuje 28. december 2024 a 28. apríl 2026. V prípade prvého dátumu bude nariadenie účinné pre:
- Smartfóny
- Tablety
- Digitálne fotoaparáty
- Slúchadlá (vrátane slúchadiel s mikrofónom/do uší)
- Ručné konzoly pre videohry
- Prenosné reproduktory
- Elektronické čítačky
- Klávesnice
- Myši
- Mobilné navigačné systémy
Po uplynutí druhého spomenutého dátumu, teda 28. apríla 2026, začne nariadenie platiť aj pre notebooky.
Naopak, platnosť nariadenia sa zatiaľ nevzťahuje na:
- Elektrické kolobežky
- Inteligentné hodinky
- IoT zariadenia v domácnosti
Napokon treba podotknúť, že nariadenie sa bude týkať len nových zariadení, čiže zariadení, ktoré debutujú po uvedených dátumoch. Rovnako sa bude vzťahovať iba na zariadenia, ktorých výkon nabíjania dosahuje od 15 do 100 W.
Bežný spotrebitelia zrejme žiadnu veľkú zmenu nepocítia. Predsa len väčšina výrobcov používa USB-C porty už dnes. Nájdu sa však aj výnimky, napríklad Apple.
EÚ vs. Apple
Ten v mnohých svojich zariadeniach doposiaľ používal konektor Lightning. No ak chce pokračovať v ich predaji na území EÚ, bude sa musieť prispôsobiť. V tomto smere sa najčastejšie poukazuje na smartfóny iPhone. Ako ale už zrejme vieš, nová generácia v podobe iPhone 15 už má disponovať USB-C portom.
Spor Apple s EÚ však zrejme bude pokračovať aj naďalej. Kalifornský gigant totiž plánuje na nové zariadenia uplatniť program Made for iPhone, čo znamená, že maximálne prenosové a nabíjacie rýchlosti bude možné dosiahnuť len za použitia oficiálnych alebo certifikovaných adaptérov a káblov. Pochopiteľne, to sa EÚ nepáči.
Taktiež je nutné poznamenať, že nie je USB-C ako USB-C. Zatiaľ čo výkonnejšie modely v podobe iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max dostanú štandard USB 3.2, ktorý ponúka prenosové rýchlosti až do 20 Gb/s, nižšie modely (iPhone 15 a iPhone 15 Plus) si budú musieť vystačiť zo štandardom USB 2.0. Ten ponúka prenosové rýchlosti do max 480 Mb/s, čo je zhruba rovnaká rýchlosť, akú ponúka dnes už takmer 12-ročný iPhone 5.
Žiaľ, s prenosovými rýchlosťami asi EÚ nič nespraví.