Teleskop Jamesa Webba (JWST) prináša ďalšiu nádhernú fotografiu. Ako píše server Digital Trends, tentokrát sa mu podarilo vo vysokej kvalite zachytiť hviezdnu hmlovinu Nebula, ktorá je obľúbeným objektom skúmania a pozorovania mnohých profesionálnych i amatérskych astronómov.
Nebula je unikátny hviezdny objekt. Hmlovina je totižto otočená smerom k Zemi, vďaka čomu možno pozorovať jej štruktúru v plnej kráse. Vďaka svojej polohe je taktiež viditeľná počas celého leta zo severnej pologule.
4 000 rokov stará, 2 600 rokov vzdialená
Prstencová hmlovina sa od nás nachádza vo vzdialenosti 2 600 svetelných rokov. Útvar bol prvýkrát spozorovaný v 70. rokoch minulého storočia. Vtedy sa predpokladalo, že ide o akýsi nový druh planéty. S pokrokom technológií sa však učinili dôkladnejšie prieskumy a pozorovania, na základe ktorých sa zistilo, že v skutočnosti nejde o planétu, ale o oblak pozostávajúci z prachu a plynu obklopený farebnými prstencami.
Na fotografii, ktorú vyhotovil ďalekohľad Jamesa Webba, možno jasne vidieť hlavný prstenec obklopený okrúhlou žiarou. Vnútro je vyplnené horúcim plynom žltej až zelenej farby. Hviezda, ktorá všetok tento materiál vyvrhla, sa nachádza v samom strede. Ide o mimoriadne horúce teleso, ktorého teplota presahuje neuveriteľných 100 000 stupňov. Vek hmloviny sa odhaduje na 4 000 rokov.
Čo sa týka technických podrobností, snímka bola zachytená 4. augusta prostredníctvom NIRCam. Pôvodne bola zachytená v troch spektrách, a to F212N (modrá), F300M (zelená) a F335M (červená). Tri záznamy boli následne spojené do jednej fotografie.
Vedci neskrývajú nadšenie
„Ďalekohľad Jamesa Webba nám poskytol mimoriadny pohľad na hmlovinu, aký sme doposiaľ nikdy nevideli,“ hovorí Mike Barlow, vedúci projektu JWST Ring Nebula. „Snímky s vysokým rozlíšením nielenže ukazujú zložité detaily rozširujúceho sa plášťa hmloviny, ale odhaľujú aj vnútornú oblasť okolo centrálneho bieleho trpaslíka v dokonalej jasnosti. Sme svedkami posledných kapitol života hviezdy, takpovediac náhľadu do vzdialenej budúcnosti Slnka.“
„Pozorovania JWST otvorili nové okno k pochopeniu týchto vesmírnych udalostí. Prstencová hmlovina nám poslúži ako laboratórium na štúdium toho, ako sa formujú a vyvíjajú planetárne hmloviny,“ dodáva Barlow.
„Sme ohromení detailmi na snímkach, ktoré sú lepšie, než kedykoľvek predtým,“ tvrdí výskumník z Manchesterskej univerzity Albert Zijlstra. „Vždy sme vedeli, že planetárne hmloviny sú nádherné. No to, čo vidíme teraz, je veľkolepé.“
JWST je veľkým úspechom
Teleskop Jamesa Webba bol uvedený do prevádzky 25. decembra 2021. Vyvinutý bol v spolupráci s NASA, a to ako náhrada za dosluhujúci Hubblov ďalekohľad. Od svojho vypustenia do vesmíru sa mu podarilo zachytiť mnoho nádherných záberov. Jedným z prvých bola hmlovina NGC 3372, ktorá v čase svojho zverejnenia pobláznila celý internet. Ďalšie snímky vyhotovené ďalekohľadom nájdeš v samostatnom článku na tomto odkaze.