Na Slovensku pribudne úplne nová daň. Vyplýva to z návrhu Ministerstva financií, ktorý sa dostal do pripomienkového konania. Návrh ministerstvo predložilo preto, aby zmenilo zdaňovanie príjmov na Slovensku.
Legislatíva pritom vznikla na základe dohody členských štátov EÚ. Jej cieľom je nastaviť minimálnu úroveň zdaňovania veľkých, nadnárodných spoločností, ktoré často presúvajú zisky do štátov s malým alebo dokonca žiadnym daňovým zaťažením. Európska únia sa tak snaží daň ponechať na pôde únie, čím zvýši príjmy do štátnych rozpočtov.
Nová 15 % daň
K dohode o zavedení novej dane došlo ešte koncom minulého roka. Označuje sa ako druhý pilier reformy OECD v oblasti medzinárodného zdaňovania. Členské štáty sa dohodli, že daň uvedú do praxe do konca tohto roka, preto musí urýchlene reagovať aj Slovensko.
„Ministerstvo financií Slovenskej republiky predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o dorovnávacej dani,“ píše ministerstvo na sociálnej sieti Facebook. „Zámerom je zabezpečiť minimálne zdanenie príjmov podnikateľov nachádzajúcich sa na Slovensku, ktorí sú členmi nadnárodnej skupiny podnikov alebo veľkej vnútroštátnej skupiny, dorovnaním ich dane na výšku 15 %,“ upresňuje MF SR.
Koho sa nová daň týka?
Ak si myslíte, že sa nový návrh bude týkať aj vás, môžete si (pravdepodobne) vydýchnuť. Týka sa totiž len skupiny podnikov, ktorých ročné výnosy dosahujú aspoň 750 miliónov eur v najmenej dvoch zo štyroch účtovných období.
Ministerstvo financií už teraz vie, že okrem vyšších daní budú spoločnosti bojovať aj s výrazne vyššou administratívnou záťažou. Len na poplatkoch spojených s vyplnením a podaním žiadostí zarobí štát vyše 300 000 eur. Poplatok pre každú spoločnosť je totiž 17 €.
Vláda musí urýchlene naplniť štátny rozpočet. Dlh štátu totiž neustále stúpa a hrozí, že bez potrebných opatrení by sa Slovensko vybralo tzv. „gréckou cestou“. „Náš dlh sa v posledných dňoch či týždňoch financuje na úrovni gréckeho dlhu,“ povedal Peter Kažimír, guvernér NBS. „Po tom všetkom, čo sme pred desiatimi rokmi pri financovaní gréckeho programu videli, to znamená istý imperatív, ktorý nám hovorí, že nemôžeme pokračovať takou cestou ako doteraz,“ dodal Kažimír.