Smartfónovú fotografiu v budúcnosti rozhodne čaká nejedná veľká inovácia. Nebolo to tak dávno, čo vrcholom priemyslu boli objektívy so 108 Mpx rozlíšením. Dnes však máme na trhu smartfóny, ktorých fotoaparáty dosahujú rozlíšenie až 200 Mpx. A zdá sa, že do budúcna bude počet megapixelov len rásť. Dôkazom je Samsung, ktorý má aj v týchto okamihoch pracovať na snímači s rozlíšením až 400 Mpx, píše server Gizchina.cz.
Prejsť na:
Samsung je v oblasti smartfónovej fotografie priekopníkom. Bol to práve on, kto medzi prvými priniesol na trh fotoaparát s rozlíšením 200 Mpx, menovite ISOCELL HP2, ktorý môžeme nájsť na zadnej strane špičkového Galaxy S23 Ultra.
Aké plány má juhokórejský gigant do budúcna? Prinajmenšom ambiciózne. Známy informátor vystupujúci ako Revegnus totiž tvrdí, že Samsung má v budúcom roku vyrobiť až tri nové snímače. Jeden vraj bude mať rozlíšenie 50 Mpx, druhý 200 Mpx a tretí až 440 Mpx.
V prípade 50 Mpx objektívu má ísť podľa informátora o ISOCELL GN6 s pixelmi o veľkosti 1,6 µm. Úlohu 200 Mpx fotoaparátu údajne zaujme ISOCELL HP7 s pixelmi o veľkosti 0,6 µm. Špičkou potom bude 440 Mpx snímač ISOCELL HU1. Pri tom však veľkosť pixelov nie je známa.
Informátor dodáva, že aktuálne majú byť všetky tri snímače v procese vývoja. V tom štádiu zrejme zotrvajú aj veľkú časť budúceho roka, pričom do veľkovýroby by mohli vstúpiť niekedy v druhom polroku 2024. To znamená, že v prvom komerčne dostupnom zariadení by sa mohli objaviť buď to koncom 2024, alebo začiatkom 2025.
Tieto komerčne dostupné zariadenia pritom nemusia pochádzať priamo z dielne Samsungu. Je dosť možné, že prvý snímač so 440 Mpx objektívom bude pochádzať od niektorého z čínskych výrobcov. Taktiež sa nevylučuje možnosť, že 440 Mpx objektív nebude určený pre smartfóny, ale pre automobily.
Informátor ďalej hovorí ešte o jednom snímači, tentokrát s rozlíšením 320 Mpx. Tento objektív vyzerá byť, aspoň čo sa smartfónov týka, reálnejším riešením. Samsung si s ním však dá rozhodne na čas. Očakáva sa, že ak je predpoveď informátora pravdivá, výrobca snímač s rozlíšením 320 Mpx do vlastného zariadenia prvýkrát osadí až s príchodom radu Galaxy S26, teda začiatkom roka 2026.
Megapixely nie sú všetko
Hoci je pravda, že počet megapixelov výrazne ovplyvňuje kvalitu výsledných záberov, celá skladačka má oveľa viac častí. Hneď na začiatok je nutné podotknúť, že fotoaparáty s rozlíšením 320 Mpx a 440 Mpx rozhodne budú používať pixel-binning (spájanie pixelov). V opačnom prípade by totiž do snímača nemohlo preniknúť takmer žiadne svetlo.
Treba totiž mať na pamäti, že všetkých tých 440 Mpx výrobca musí zmestiť do malej plochy, čo znamená, že jednotlivé pixely budú doslova miniatúrne. A keďže budú miniatúrne, nebudú schopné poňať dosť svetla na produkciu kvalitného výstupu.
Presne tu vstupuje do hry pixel-binning. Táto technológia spája viacero pixelov do jedného klastru, ktorý dokáže poňať viac svetla. O túto technológiu sa opierajú aj súčasné snímače s 200 Mpx rozlíšením. Rozdiel pri fotení cez pixel-binning a pri plnom rozlíšení je pritom často minimálny.
Taktiež netreba zabúdať na postprodukciu, ktorá je v rukách softvéru. Smartfón síce môže mať prvotriednu optiku, no ak nemá kvalitný softvér, výsledné zábery stoja za nič.
Zoberme si napríklad smartfóny Pixel. Tie ešte donedávna používali 12,5 Mpx objektív, pričom v testoch často prekonávali smartfóny so 48 Mpx, 64 Mpx, prípadne až 108 Mpx senzormi. Podobne sú na tom aj smartfóny iPhone.
Je to vôbec treba?
Veľký počet megapixelov sa hodí, no rozhodne nie všetkým. Drvivá väčšina používateľov používa fotky zo smartfónu na zachytenie momentiek, nie na profesionálne účely. A pre tieto spôsoby používania rozhodne postačia aj senzory s nižším rozlíšením.
No na druhú stranu, používatelia s nižšími nárokmi si väčšinou nekupujú špičkové smartfóny. A súdiac podľa doterajšieho precedensu, 320 Mpx či 440 Mpx objektívy budú s vysokou pravdepodobnosťou exkluzivitou pre vlajkové lode.