Barbie je nepochbyne jedným z najúspešnejších filmov tohto roka. V kinách si ho pozreli milióny divákov, medzi ktorými sa nájde aj nemalé množstvo Slovákov. Žiaľ, nie každý vníma tento film len ako zábavu. Nájdu sa aj takí, ktorí rozmýšľajú len nad spôsobmi, ako môžu z jeho popularity získať niečo pre seba. A minimálne jeden takýto spôsob našli.
Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) v príspevku na sociálnej sieti varuje Slovákov pred podvodnou aplikáciou, ktorá zneužíva popularitu Barbie. Konkrétne ide o aplikáciu, ktorá z fotky používateľa vytvorí Barbie alebo Kena – BaiRBIE.me.
Pochopiteľne, takáto aplikácia sa v období, kedy film o Barbie stále valcuje kiná po celom svete, teší obrovskej popularite. A práve to je nebezpečné. Čím je počet používateľov vyšší, tým je vyššie riziko, že si niekto dôkladne neprečíta všetky tie prístupy, ktoré si aplikácia pýta.
„Barbie“ si pýta podozrivé prístupy
BaiRBIE.me si pýta prístup k informáciám, ktoré ani zďaleka nepotrebuje. Používatelia tejto aplikácie udeľujú tvorcom prístup ku kamere, záznamom o polohe, záznamom o aktivite, ako aj presným technickým údajom svojho smartfónu.
NBÚ upozorňuje, že BaiRBIE.me nespĺňa požiadavky na ochranu osobných údajov podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (GDPR). Preto nie je jasné, ako budú tvorcovia so získanými údajmi narábať. Úrad odporúča používateľom, aby sa vyhli používaniu takýchto aplikácií, nakoľko z nich plynie vysoké riziko nebezpečenstva.
Udelenie prístupu k citlivým informáciám sa nemusí vždy vyplatiť. Záškodníci stojaci za obľúbenými aplikáciami tak de facto dostávajú plnú moc na narábanie s dátami nepozornej obete, ktorá môže prísť nielen o rôzne kontá, ale aj o peniaze, a to nie v zrovna malých sumách.
„Aj v tomto prípade platí, že používatelia by nemali v online svete konať impulzívne. Najskôr by mali zvážiť, či aplikáciu naozaj potrebujú. Dôležité je vždy skontrolovať, k čomu všetkému má prístup. Ak si pýta zbytočné prístupy, nepovoľujte jej ich, aplikáciu nepoužívajte a vymažte si ju,“ píše NBÚ.
Na potenciálne nebzpečné aplikácie už reagovala aj spoločnosť Mattel, ktorá vlastní značku Barbie. Dôrazne sa od nich dištancovala so slovami, že nie všetky produkty, ktoré nesú značku Barbie (alebo jej odkaz), sú oficiálne a tým pádom bezpečné.
Buď obozretný a hľadaj indície
V prípade, že natrafíš na takúto aplikáciu, a máš záujem si ju stiahnuť, vždy si pre istotu pozri popis aplikácie, galériu fotografií, ale aj komentáre. Práve komentáre sú tým najvýraznejším indikátorom toho, či sa danej aplikácii dá, resp. nedá veriť. Ak väčšina komentárov pochádza od používateľov s nezmyselnými menami a obsahujú jednoduché a stručné vety, radšej sa stiahnutiu vyvaruj, prípadne ju nahlás príslušným úradom alebo médiám.
Rovnako môže informácie o určitej aplikácii čerpať aj z iných webových stránok, nielen priamo z obchodu. V takomto prípade je však dôležité si skontrolovať aj to, či je daný web legitímny a dôveryhodný.