Česi sa rozhodli výrazne inovovať dopravu v jednom zo svojich miest. Na križovatke v Plzni boli nainštalované senzory, ktoré za použitia 5G siete od operátora O2 kontrolujú, resp. regulujú premávku. Systém uprednostňuje MHD a záchranné vozidlá, pričom súčasne zaisťuje vyššiu bezpečnosť pre chodcov a cyklistov, píše server MobilMania.cz.
Senzory na križovatke dopĺňajú kamery, ktoré dokážu efektívne rozpoznávať jednotlivé vozidlá. Okrem toho bola dopravná ústredňa obohatená a nový centrálny prvok, vďaka čomu teraz dokáže kontrolovať definované zóny, ovládať výhybky pre električky, prípadne včas varovať vodičov pred potenciálnym nebezpečenstvom.
Vozidlá dokážu komunikovať s 5G systémom
„Na križovatkách boli okrem iného umiestnené kamery pre rozpoznávanie jednokoľajových vozidiel, čo umožní ich bezpečnejší prejazd cez priecestie. Súčasné indukčné slučky na vozovke totiž niekedy nezachytia cyklistu či dokonca motocyklistu. Strategické detektory nám umožnia sledovať intenzitu vozidiel medzi križovatkami, čo je dôležité pre efektívne riadenie dopravy pomocou svetelnej signalizácie,“ hovorí Aleš Tolar, námestník primátora pre dopravu a životné prostredie.
Nový systém taktiež zahŕňa riešenie C-ITS (V2X), ktorý zabezpečuje prenos dopravných informácia z infraštruktúry smerom k vozidlám a naopak.
„Vozidlo, ktoré podporuje implementované technológie, upozorní vodiča napríklad na práce na ceste alebo blížiace sa vozidlo IZS (integrovaného záchranného systému) a dokáže zabezpečiť prednostný prejazd cez rušnú križovatku,“ konštatuje Martin Volný, konateľ spoločnosti INTENS Corporation, ktorá sa stará o rozvoj inteligentnej mobility v Plzni.
„5G pre 5 miest“
Plzeň bola pre novú technológiu zvolená vďaka jej členstvu v štátnom programe „5G pre 5 miest“, ktorého kľúčovým partnerom je operátor O2. „Rýchle sťahovanie a odosielanie dát či nízka doba odozvy spolu s vysokou bezpečnosťou prenosu dát sú nevyhnutnými vlastnosťami pre vybudovanie infraštruktúry, ktorá umožní funkčnú prevádzku a vzájomnú komunikáciu medzi jednotlivými prvkami inteligentnej mobility,“ prehlasuje riaditeľ pre verejnú správu z českého O2 Tomáš Linhart.
Systémy C-ITS sú aktuálne nainštalované v siedmich lokalitách v mestskej časti Bory. S inteligentnými križovatkami dokáže komunikovať päť vozidiel MHD, tri vozidlá Hasičského záchranného zboru Plzeňského kraja, jedno vozidlo Zdravotnej záchrannej služby Plzeňského kraja a jedno vozidlo Správy informačných technológií mesta Plzeň.
Dočkáme sa aj na Slovensku?
Odpoveď na túto otázku, žiaľ, nepoznáme. Rozhodne by však takáto inovácia nebola na škodu, a to najmä v krajských mestách s hustou premávkou. Celkom často sa stretávame s hláseniami o vážnych dopravných nehodách, z ktorých mnohé končia minimálne jedným vyhasnutým životom.
Podľa dát Ministerstva vnútra (MV) SR bolo v roku 2020 na Slovensku až 11 875 nehôd, pričom v mnohých prípadoch išlo o nehody na mestských križovatkách. Počet ťažko zranených dosiahol 914 a ľahko zranených bolo 4 462. Čo sa týka úmrtí, dopravné nehody si v uvedenom období vyžiadali 224 životov.