Vesmírna agentúra NASA oznámila, že experimentuje s novým spôsobom diaľkovej komunikácie. Projekt s názvom Deep Space Optical Communications (DSOC) má za cieľ zistiť, ako môžu lasery urýchliť prenos dôležitých dát a iných informácií v porovnaní so súčasnými rádiofrekvenčnými systémami.
Tento projekt možno vnímať ako súčasť prípravy NASA na vyslanie astronautov na Mars. Ak budú testy úspešné, je možné, že namiesto rádia sa budú na komunikáciu medzi Zemou a astronautmi používať lasery, ktoré by mali dáta prenášať nielen oveľa rýchlejšie, ale aj v oveľa väčších množstvách.
Prečítajte si tiež:
- ISS je plná škodlivých chemických látok: Hrozí astronautom nebezpečenstvo?
- Rusi idú na Mesiac: V piatok štartuje raketa Sojuz s modulom Luna-25
- SpaceX hlási rekord: Raketa Falcon 9 absolvovala už 16-ty úspešný štart
Laserový vysielač DSOC bude najskôr figurovať ako súčasť misie NASA Psyche, ktorej cieľom je dopraviť sa k rovnomennému asteroidu plachtiacemu vesmírom. Misia odštartuje v októbri a potrvá zhruba dva roky, počas ktorých bude vysielač komunikovať s dvoma pozemnými stanicami v Južnej Kalifornii. Testovať sa budú vysoko citlivé detektory, laserové vysielače, ale aj nové metódy dekódovania signálov.
NASA vidí obrovský potenciál
NASA venuje čoraz viac pozornosti laserovej a optickej komunikácii, nakoľko tieto formy komunikácie majú potenciál výrazne prekonávať kapacity rádiových vĺn, ktoré sa používajú už viac ako pol storočia. V prípade laserovej komunikácie je kľúčové infračervené svetlo, ktoré spája údaje do podstatne užších vĺn, vďaka čomu pozemné stanice môžu prijímať väčšie objemy dát súčasne.
„DSOC bol navrhnutý tak, aby demonštroval 10 až 100-násobne vyššiu rýchlosť prenosu dát v porovnaní s aktuálne používanými rádiovými systémami,“ hovorí jeden z pracovníkov podieľajúcich sa na projekte. „Laserová komunikácia s veľkou šírkou pásma s už osvedčila pri nižšej orbite Zeme a pri orbite Mesiaca, avšak hlboký vesmír predstavuje úplne nové výzvy.“
Práve hlboký vesmír sa dostáva čoraz viac do popredia záujmov vesmírnych spoločností a agentúr. Systémy ako DSOC umožnia z týchto ciest získavať objemnejšie a kvalitnejšie informácie, vrátane detailných záznamov z meraní či snímok vo vysokom rozlíšení.
„Jednoduchý“ proces
Vysielač, ktorý sa stane súčasťou misie Psyche, disponuje niekoľkými doposiaľ nevyskúšanými technológiami, ako je napríklad kamera na počítanie fotónov, ktorá bude pripevnené k 22-centimetrovému teleskopu. Akonáhle vysielač zozbiera potrebné údaje, lokalizuje vyše 5-metrový Haleov teleskop v observatóriu Palomar v USA a cez laser tieto údaje prepošle na Zem, kde sa podrobia analýze.
Pre tieto účely bol Haleov teleskop vybavený novou supravodivou sústavou detektorov. Táto zostava je kryogénne chladená, vďaka čomu je možné detegovať dopadajúci laserový fotón. Laser sa prenáša vo forme sledu pulzov, pričom musí prejsť vzdialenosť najmenej 300 miliónov kilometrov (najväčšia vzdialenosť, na ktorú sa vesmírna loď počas testu dostane), aby mohli byť získané a spracované aj slabšie signály.
Ako už bolo spomenuté, DSOC vo fáze testovania pobudne približne dva roky. Ak všetko prejde podľa plánov, možno očakávať, že sa systém stane súčasťou viacerých kľúčových výprav do neprebádaných zákutí našej slnečnej sústavy.