Indický lunárny rover Pragján potvrdil prítomnosť síry na južnom póle Mesiaca. Spektrografická analýza zároveň potvrdila prítomnosť hliníka, železa, vápnika, chrómu, titánu, mangánu, kyslíka a kremíka na mesačnom povrchu. Oznámila to v utorok podľa agentúry AFP indická vesmírna agentúra ISRO.
„Prístroj LIBS (z anglického Laser-Induced Breakdown Spectroscopy) vykonal prvé merania zloženia povrchu Mesiaca v blízkosti južného pólu. Merania priamo na mieste jednoznačne potvrdzujú prítomnosť síry v tejto oblasti, čo prístroje na palube orbitálnych sond nedokázali,“ uviedla ISRO vo vyhlásení vydanom ešte v pondelok.
Šesťkolesový rover poháňaný slnečnou energiou bude pohybovať v oblasti málo preskúmaného južného pólu počas dvoch týždňov a posielať odtiaľ zábery a vedecké údaje.
Cieľom je voda na Mesiaci
Pragján vyhľadáva stopy zamrznutej vody, ktorá by mohla byť potenciálnym zdrojom pitnej vody pre budúce pilotované misie. Lunárny rover bude podľa ISRO skúmať aj atmosféru Mesiaca a seizmickú aktivitu.
India sa minulý týždeň stala po Sovietskom zväze, Spojených štátoch a Číne štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. Zároveň je prvou krajinou, ktorej vesmírna sonda pristála neďaleko málo preskúmaného južného pólu Mesiaca.
Zostava Čandraján-3 s orbitálnym modulom, pristávacím modulom Vikram a lunárnym roverom Pragján odštartovala 14. júla z vesmírneho strediska na ostrove Šríharikóta v Bengálskom zálive.