Nie je žiadnym tajomstvom, že smartfóny sledujú veľkú časť z toho, čo na nich robíme, ako aj to, kam s nimi chodíme. Samozrejme, výnimkou nie je ani iPhone, ktorý štandardne poctivo sleduje prakticky každý tvoj krok. Našťastie existuje možnosť sledovanie polohy vypnúť.
Prejsť na:
Ako píše server Geeky Gadgets, polohu nemusí sledovať len iPhone ako taký, ale aj viacero aplikácií, ktoré sú v ňom nainštalované. Robia tak preto, aby používateľovi dokázali ponúknuť špeciálne prispôsobené zážitky, prípadne mohli zlepšiť niektoré zo svojich funkcií. Nie každý však so sledovaním polohy súhlasí, čo je maximálne pochopiteľné. Presne pre túto skupinu ľudí vznikol tento článok.
Apple je firma, ktorá si zakladá na bezpečnosti. Preto do svojich zariadení tvrdo odmieta inštalovanie softvéru tretích strán. Zakladá si na tom, aby používateľom poskytla možnosť čo najlepšej a najrozsiahlejšej kontroly nad svojimi informáciami a súkromím. Dobrou správou je, že túto ochranársku politiku aplikuje aj v rámci sledovania polohy.
Ako vypnúť sledovanie polohy?
Sledovanie polohy možno vypnúť buď úplne, alebo len pre vybrané aplikácie. V prípade, že chceš sledovanie polohy vypnúť úplne, prejdi do Nastavení, zvoľ sekciu Súkromie a bezpečnosť a následne ťukni na možnosť Lokalizačné služby. Otvorí sa ti nová sekcia, kde hneď navrchu nájdeš slider s popisom Lokalizačné služby.
Ak ho vypneš, prístup k polohe bude zamietnutý všetkým aplikáciám bez rozdielu. Jedinou výnimkou je, ak na svojom iPhone zapneš službu Nájsť. V takom prípade sa sledovanie polohy dočasné obnoví.
Ak chceš sledovanie polohy obmedziť len pre vybrané aplikácie, v tej istej sekcii máš zoznam všetkých programov, ktoré máš vo svojom smartfóne nainštalované. Stačí len ťuknúť na danú aplikáciu a zvoliť možnosť sledovania polohy, ktorá ti vyhovuje najviac.
Medzi nimi sa nachádza aj možnosť Opýtať sa nabudúce alebo pri zdieľaní. Ak ju zvolíš, zariadenie si od teba vždy vypýta prístup k informáciám o polohe, keď to bude daná aplikácia potrebovať. Ostatne bude prístup zamietnutý.
Čo tým získam?
Vypínanie povolenia na sledovanie polohy aplikáciu po aplikácii môže chvíľu trvať, no oplatí sa to. Skutočne len máloktoré služby takúto informáciu naozaj potrebujú, napríklad GPS služby či aplikácie na vyhľadávanie dopravných spojov. Ak máš trochu času, skús sa s tým trochu pohrať. Získaš tak lepšiu kontrolu nad svojím zariadením, vďaka čomu sa môžeš vyvarovať viacerým rizikám.
V dnešnej dobre naozaj netreba nič podceňovať. Hackeri sú čoraz sofistikovanejší a neustále vymýšľajú nové spôsoby, ako od ľudí vymámiť citlivé informácie, prípadne peniaze. Je teda dôležité chrániť sa čo najviac. A toto je jeden z mnohých spôsobov, ako si môžeš pomôcť.