Európska únia (EÚ) v poslednej dobe prišla s viacerými novelami zákona, ktoré ochraňujú spotrebiteľov v súvislosti s pokrokovými technológiami. A po novom sa jeden takýto zákon vzťahuje aj na batérie. Európska komisia (EK) pripomenula, že vo štvrtok 17. augusta vstúpilo do platnosti nové nariadenie o udržateľnejších a bezpečnejších batériách, píše denník Teraz.sk.
Toto nariadenie má zabezpečiť, že batérie budú mať nižšiu uhlíkovú stopu, budú obsahovať menej škodlivých látok a na ich výrobu bude potrebných menej surovín. Rovnako ustanovuje povinnosť tieto batérie zbierať, opätovne používať a recyklovať.
Nariadenie sa bude dotýkať širokej škály zariadení využívajúcich batériu alebo batérie, a to vrátane elektromobilov. Už od roku 2025 vraj vstúpia do platnosti opatrenia, ktorých cieľom bude zlepšiť výkon a znížiť uhlíkovú stopu akumulátorov používaných v elektrických vozidlách. Dotknú sa však aj ľahkých dopravných prostriedkov a batérií na priemyselné využitie.
V roku 2025 potom začnú platiť aj opatrenia späté s recykláciou a zhodnocovaním použitých batérií. Platnosť však nenadobudnú všetky naraz, zavádzať sa budú postupne. V tomto prípade je hlavným cieľom dosiahnutie vysokej miery zhodnocovania materiálov pri recyklácii, a to najmä čo sa týka vzácnych kovov. EK taktiež spresnila, že batérie uvedené na trh v EÚ budú môcť obsahovať len také množstvo škodlivých látok, ktoré je klasifikované ako nevyhnutné.
Ďalšou položkou na zozname EÚ je zavedenie tzv. digitálnych pasov pre batérie. Pravdepodobne pôjde o QR kódy, ktorých naskenovaním používateľ získa prístup k celej histórii danej batérie. Toto nariadenie by malo platiť od roku 2027. Orgány týmto krokom sledujú lepšie monitorovanie materiálov, ktoré sa používajú v batériách, a to naprieč ich celým životným cyklom.
Napokon EÚ novou legislatívou sleduje aj šetrnejší prístup k životnému prostrediu. Spoločnosti dodávajúce batérie na územie bloku budú povinní zabezpečiť, aby dodávky lítia, kobaltu, niklu a prírodného grafitu nemali nepriaznivé environmentálne alebo sociálne vplyvy.
Príde aj na smartfóny
EÚ sa zameriava aj na batérie pre moderné smartfóny. V tomto smere budú nové nariadenia účinné od roku 2027. Ich hlavným cieľom je zabezpečiť, aby smartfóny opäť disponovali vymeniteľnými batériami, pričom tieto opravy majú byť jednoduché, resp. realizovateľné bez potreby navštívenia servisu.
Táto zmena prinesie viacero skvelých výhod, ako napr. redukciu množstva jednorazových komponentov, zákaz uvádzania softvérových bariér proti výmene batérií či potrebu vyhadzovať peniaze za zložité opravy, ktoré by si človek vedel spraviť aj u seba doma.
Obecne má táto politika zabezpečiť, aby zariadenia zo spektra malej spotrebnej elektroniky disponovali vymeniteľnými batériami bez potreby špecializovanej kvalifikácie a zariadení.
Novú legislatívu už schválil Európsky parlament.