Väčšina z nás sa zrejme zhodne na tom, že generatívne modely umelej inteligencie (AI), ako sú ChatGPT, Bard a ďalší, síce majú obrovský potenciál, no stále majú ďaleko od dokonalosti. Je ale vôbec možné, aby niekedy tohto štádia dosiahli? U bežných ľudí sa odpovede môžu líšiť, experti v tom však majú celkom jasno.
Podľa novej správy agentúry AP viacero odborníkov zastáva názor, že generatívne modely umelej inteligencie si budú vždy časť informácií vymýšľať, prípadne ich interpretovať po svojom.
Problém s vymýšľaním u veľkých jazykových modelov (LLM) vraj nebude z dlhodobého hľadiska tak ľahko odstrániteľný, ako by si zarytí technologickí nadšenci priali. Aspoň to si myslí Emily Benderová, profesorka v oblasti počítačovej lingvistiky z Washingtonskej univerzity. „Toto sa nedá napraviť. Je to inherentný nesúlad medzi technológiou a navrhovanými prípadmi použitia,“ hovorí Benderová.
Shane Orlick, prezident spoločnosti Jasper AI, sa na vec pozerá z trochu iného uhla. Zastáva názor, že v niektorých prípadoch môžu byť výmysly AI skôr výhodou ako nevýhodou. „Výmysly sú v skutočnosti pridaná hodnota. Máme zákazníkov, ktorí nám neustále hovoria, ako Jasper dokázal ponúknuť unikátny pohľad na príbehy, ktorý by im nikdy nenapadol,“ hovorí Orlick.
Hoci môže byť pravda, že nové pohľady na vec môžu byť niekedy prínosom, pri zisťovaní faktických informácií je to naopak. Fakty jednoducho nemožno dopĺňať o poznatky, ktoré nie sú faktmi.
„Veľké jazykové modely sú navrhnuté tak, aby si vymýšľali. To je všetko, čo robia,“ hovorí Benderová. “Ak náhodou prídu s textom, ktorý sa dá interpretovať ako niečo, čo považujeme za správne, je to náhoda. Aj keď sa dajú vyladiť tak, aby mali pravdu vo väčšine prípadov, stále budú zlyhávať – a pravdepodobne to budú zlyhania v prípadoch, keď je pre človeka čítajúceho text ťažšie ich odhaliť.“
Dôležitý je spôsob, akým AI používame
Samozrejme, jazykové modely ako také nie sú zlé či škodlivé. Je dôležité, ako a na čo ich ľudia používajú. Ak si cez systémy, ako je napr. ChatGPT, zisťuješ dôležité informácie, pri ktorých je nevyhnutná presnosť a správnosť, odporúčame ti si vygenerované výsledky pre istotu overiť.
Unáhlené kopírovanie umelo vytvoreného textu bez poriadnej kontroly môže viesť k mnohým nepríjemnostiam, dokonca aj k pokutám. V tomto ohľade možno poukázať na nedávny prípad právnikov, ktorí boli pokutovaní kvôli používaniu právnych textov vygenerovaných umelou inteligenciou.