Apple po dlhých rokoch špekulácií oficiálne predstavil svoj špičkový AR/VR headset Vision Pro. Zariadenie zaujalo predovšetkým svojou hardvérovou výbavou, no rozhodne nezaostáva, resp. nebude zaostávať ani z hľadiska softvérových riešení. A ako sa zdá, využiť ho bude možné nielen na novodobé aplikácie a služby. Ako nám ukazujú vývojári platformy UTM, astronomicky drahý headset bude schopný rozbehať aj legendárny Windows XP. Novinky si všimol server Mobilizujeme.cz.
Pre tých, ktorí nevedia – UTM je emulátor, ktorý umožňuje na zariadeniach Apple, ako sú smartfóny iPhone či tablety iPad, spúšťať štandardne nepodporované operačné systémy, napríklad Windows alebo Linux.
Vývojári UTM oznámili, že sa im podarilo do systému visionOS, ktorý poháňa headset Vision Pro, implementovať podporu pre Windows XP. Táto verzia operačného systému mladším generáciám zrejme nebude známa, no tí, ktorých vek začína aspoň číslom 2, ju zaručene aspoň poznajú. Viacerí pamätníci dodnes považujú Windows XP za jednu z najlepších (ak nie za najlepšiu) generáciu OS Windows.
Podľa vývojárov táto implementácia ešte nie je úplne kompletná. Windows XP sa na visionOS síce spustí, no nemožno s ním nijak interagovať. To sa ale má v budúcnosti zmeniť. Taktiež stojí za zmienku, že platformu UTM nemožno stiahnuť z oficiálneho obchodu s aplikáciami. Záujemcovia tak budú musieť využiť tzv. sideloading, resp. sťahovanie softvéru z neoficiálnych obchodov či služieb, ako sú napríklad AltStore či TestFlight.
Možno očakávať, že väčšina zákazníkov, ktorí investujú do Vision Pro, si Windows XP stiahnu len preto, aby pocítili hrejivú nostalgiu. Rozhodne ale nemožno vylúčiť, že časť pre emuláciu nájde určité využitie.
O Apple Vision Pro
Headset Apple Vision Pro bol oficiálne predstavený začiatkom júna. Poháňa ho vysoko výkonný čip M2, podporuje Wi-Fi konektivitu a taktiež disponuje novým typom procesoru s označením R1, ktorého účelom je v reálnom čase spracovávať všetky údaje získané zo senzorov, ktorými headset disponuje.
Senzorov a kamier má pritom hneď niekoľko. Výbava obsahuje kamery snímajúce okolie pred headsetom, po stranách headsetu a pod headsetom, taktiež infračervené snímače, snímače hĺbky a napokon aj LiDAR skener. Vo vnútri, resp. v okolí očí, sa nachádza niekoľko ďalších infračervených senzorov a LED svietidiel, ktoré spoločne monitorujú pohyb očí.
Headset je možné ovládať aj bez ovládača. Disponuje totiž podporou pre ovládanie gestami a očami. V praxi to funguje tak, že používateľ sa pozrie na určitú položku a následne ju otvorí/spustí stisnutím palca a ukazováka. Samozrejme, to je len jeden z príkladov.
Vision Pro je ďalej vybavený niekoľkými bezpečnostnými technológiami, ako je napríklad Optic ID. Túto technológiu možno interpretovať ako Face ID pre oči – headset overí identitu nositeľa za použitia skeneru očí a až potom sa odomkne.
Čo sa týka používania, nositeľ má k dispozícii širokú paletu aplikácií, na ktoré je zvyknutý z iných zariadení Apple. Na headsete možno prehliadať fotografie, zapisovať poznámky, surfovať po webe i vytvárať virtuálne pracovné obrazovky po prepojení s počítačom Mac alebo notebookom MacBook.
Nechýba ani podpora pre volanie cez FaceTime, sledovanie filmov a videí či gaming. Toto všetko si používateľ vychutnáva vo vysokej kvalite, nakoľko na každé oko pripadá displej s ostrým 4K rozlíšením.
Odradzujúcim faktorom môže byť cena, ktorá je priam astronomická. Apple uviedol, že Vision Pro vstúpi do predaja s cenou približne 3 500 dolárov. U nás to pritom bude ešte viac, nakoľko treba rátať s prirážkou vo forme DPH.