Kybernetická bezpečnosť sa v priebehu posledných rokov stála čoraz dôležitejšou prioritou azda všetkých popredných technologických firiem. Do svojich bezpečnostných systémov investujú milióny, čím sa snažia zabezpečiť ich najvyššiu možnú kvalitu. Nie všetka kybernetická ochrana však musí byť drahá. Dôkazom je stránka The App Danger Projct, ktorú vytvoril Brian Levine, profesor z Massachusettskej univerzity v Amherste, píše server PhoneArena.
Táto stránka za pomoci umelej inteligencie (AI) prehľadáva a analyzuje recenzie aplikácií, ktoré sú ponúkané v rámci obchodov App Store (Apple) a Play Store (Google), a to s cieľom identifikácie škodlivého softvéru, ktorý môže predstavovať nebezpečenstvo nielen pre mladších používateľov.
Proces prehľadávania analýzy prebieha na základe kľúčových slov. Systém sa v jednotlivých recenziách snaží nájsť slová či výrazy, ako napríklad „detská pornografia“ alebo „pedo“.
„Sú tam recenzie, ktoré hovoria o type vyskytujúceho sa nebezpečného správania, no sú prekryté inými recenziami. Nemôžete ich nájsť,“ vysvetľuje Levine.
Inými slovami, webová stránka The App Danger Project využíva algoritmus strojového učenia na vyhľadávanie aplikácií, ktoré si vzhľadom na recenzie používateľov označované ako nebezpečné, a to predovšetkým pre deti a mladistvých.
Účel je to naozaj ušľachtilý a prospešný. A čo navyše, stránka to robí bez nároku na honorár. Levine sa ju ani nesnaží nijak speňažiť, skôr sa usiluje o získanie darov pre MAssachusettskú univerzitu, ktoré by dokázali pokryť aspoň náklady na prevádzku projektu.
Aplikácií s inkriminovaným obsahom sú prinajmenšom desiatky
Levine spolu so svojím tímom v rámci nedávneho prieskumu zistil, že z 550 aplikácií pre sociálne siete, ktoré sú ponúkané v obchodoch App Store a Play Store, až 20 % malo v recenziách dve alebo viac sťažností na prítomnosť obsahu, ktorý bol charakterizovaný ako „materiál so sexuálnym zneužívaním detí“. Ešte alarmujúcejšie však bolo zistenie, že 81 prehľadných aplikácií obsahovalo cez sedem takýchto sťažností.
Profesor zastáva názor, že Apple a Google by mali lepšie informovať o takýchto aplikáciách, ako aj zlepšiť dôkladnosť kontroly v prostredí svojich obchodov, aby ľudia s takýmito aplikáciami vôbec neprichádzali do kontaktu.
Smutnou skutočnosťou je, že niektoré aplikácie s inkriminovaným obsahom dokonca dokážu generovať nemalé tržby. Denník The Times s odvolaním sa na dáta analytickej firmy Sensor Tower uvádza, že obchody Play Store a App Store v minulom roku pomohli až trom takýmto aplikáciám dosiahnuť tržby vo výške 30 miliónov dolárov. So všetkými troma sa pritom spájalo viacero hlásení ohľadne obsahu so sexuálnym zneužívaním. Konkrétne išlo o aplikácie Hoop, MeetMe a Whisper.
Americké ministerstvo spravodlivosti vo viac ako desiatke trestných konaní označilo tieto aplikácie za nástroje, ktorými sa útočníci snažili od detí a mladistvých získať intímne fotografie. V nejednom prípade sa ich dokonca mali snažiť presvedčiť na osobné stretnutie.
Google aj Apple už zareagovali
Google už údajne prehľadal aplikácie, ktoré sú uvedené v zozname stránky The App Danger Project. Tvrdí však, že nenašiel žiadne dôkazy o tom, že by obsahovali materiály so sexuálnym zneužívaním detí. „Hoci hodnotenia používateľov zohrávajú dôležitú úlohu – úlohu signálu, na základe ktorého sa spustí vyšetrovanie – tvrdenia z hodnotení nie sú samy o sebe dostatočne spoľahlivé,“ tvrdí hovorca Google.
Rovnako svoj obchod skontroloval aj Apple, pričom vo výsledku sa rozhodol pre vyradenie až 10 aplikácií. Ich mená neboli zverejnené, no podľa všetkého obsahovali nebezpečné čí škodlivé materiály. „Náš tím App Review pracuje 24 hodín denne, 7 dní v týždni, pričom starostlivo preveruje každú novú aplikáciu i jej aktualizácie, aby sa zabezpečilo, že budú splnené štandardy spoločnosti Apple,“ uvádza hovorca Apple.