Politika Apple v oblasti mikrotransakcií bola vždy terčom mnohých debát a kontroverzií. Kalifornský gigant si z každej transakcie vykonanej v prostredí aplikácií, ktoré ponúka vo svojom obchode, berie províziu vo výške až 30 %. Pochopiteľne, s takto vysokým percentom mnohí nesúhlasia, a to predovšetkým vývojári. Tí teraz rozhodli vstúpiť do štrajku a podať na Apple masívnu žalobu, píše server Android Headlines.
Pokiaľ ide o softvér, Apple je jednou z najprotektívnejších firiem na svete. Do svojich kruhov si púšťa skutočne málokoho, čo je dôvod, prečo neumožňuje do svojho obchodu s aplikáciami nahrávať softvér tretích strán. To sa ale bude musieť zmeniť, nakoľko zákon Európskej únie o digitálnych trhoch (DMA) prikazuje, aby Apple najneskôr od 6. marca 2024 prijímal aj aplikácie tretích strán. Tento zákon bude účinný vo všetkých členských štátoch EÚ.
Žaloba volá po gigantickom odškodnom
Žaloba zmienená v úvode sa konkrétne týka výšky provízie, ktorú si Apple berie z vykonaných mikrotransakcií. Vedúcim žaloby je Sean Ennis, profesor Centra pre politiku hospodárskej súťaže na britskej univerzite. Ennis tvrdí, že vysoké provízne poplatky spoločnosti, ktoré sa pohybujú od 15 do 30 %, vážne obmedzujú podnikanie mnohých vývojárov. V dôsledku tejto praktiky sa od Apple v rámci žaloby požaduje náhrada škody vo výške až 1 miliardy dolárov (913 miliónov eur). Žalobu má podporovať vyše 1 500 vývojárov.
„Poplatky spoločnosti Apple pre vývojárov aplikácií sú neprimerane vysoké a sú možné len vďaka jej monopolnému postaveniu v oblasti distribúcie aplikácií pre iPhony a iPady. Tieto poplatky sú samy o sebe nespravodlivé a predstavujú zneužívanie cien. Poškodzujú vývojárov aplikácií a tiež aj kupujúcich,“ hovorí Ennis.
Problém s Apple majú viacerí
Nie sú to pritom len vývojári, ktorí spochybňujú platobnú politiku Apple. Jedným z viacerých dôkazov je minuloročná žaloba, ktorá Apple primäla zaplatiť pokutu vo výške 100 miliónov dolárov, ako aj odstrániť niektoré platobné bariéry pre vývojárov. Vysoká provízia však doposiaľ ostala nedotknutá.
Ako sa súdny spor iniciovaný vývojármi vyvinie, je nateraz otázne. Podobný prípad tu už bol, avšak vtedy súd rozhodol v prospech Apple. Uvidíme, či tomu tak bude aj v tomto prípade.