Českí policajti aktuálne riešia celkom kuriózny prečin výtržníctva. V Čestlicích pri Prahe došlo k poškodeniu dvoch nabíjacích staníc pre elektromobily, ktoré prevádzkuje spoločnosť E.ON. Vandali sa dokonca nezdráhali odstrihnúť si z hrubých nabíjacích káblov, čo je škoda vyčísliteľná na tisícky eur. Pri tom však neskončili.
Ako píše web Autosalon TV, podľa predstaviteľov spoločnosti E.ON nie je poškodzovanie nabíjacích staníc žiadnou novinkou. Zároveň však nejde o zrovna bežnú udalosť.
„Zhruba raz za tri mesiace k nejakému poškodeniu dochádza. Nabíjacia stanica v Čestlicích je bohužiaľ výnimkou, tu došlo v priebehu šiestich mesiacov už trikrát k odstrihnutiu všetkých nabíjacích káblov,“ hovorí Martin Klíma, šéf E.ON Drive Infrastructure. „Najčastejšie ide o odstrihnuté káble, ďalej silné znečistenie stanice, rozbité nabíjacie konektory. Nabíjaciu stanicu v Prahe nám vandal dokonca namazal exkrementmi.“
Vandali, ktorí sa zaujímajú o nabíjacie káble, sú zrejme motivovaní peniazmi. Tieto káble totiž môžu odniesť do zberov, kde za ne (zrejme) dostávajú zaplatené. Pri ostatných typoch poškodenia, ako je napríklad zmienené znečistenie exkrementmi, sa konkrétny dôvod hľadá len veľmi ťažko.
Opravy stoja tisícky eur
Tak či onak, pre prevádzkovateľov nabíjacích staníc je výsledok rovnaký, a to vysoké náklady na opravy, ktoré sa pohybujú v rozmedzí tisícok eur. V prípade stanice v Čestliciach, kde sú nainštalované 50 kW nabíjačky, prevádzkovateľ vyčíslil škodu na približne 100 000 korún (4 200 eur) na jednu stanicu.
„Úmyselnému poškodzovaniu nabíjačiek bohužiaľ nejde úplne zabrániť, no môžeme na mieste posilniť preventívne bezpečnostné opatrenia – napríklad nainštalovať kameru alebo zintenzívniť osvetlenie,“ hovorí Klíma o možnostiach prevencie proti vandalizmu.
Vinníkom hrozí až rok väzenia
Prípadmi poškodenia nabíjacích staníc sa zaoberá aj česká polícia. Nakoľko však ide o celkom vzácny fenomén, zbor zatiaľ nemá k dispozícii žiadne štatistické údaje o tom, ako často a v akom rozsahu k takémuto vandalizmu dochádza.
„K poškodeným nabíjačkám nemám k dispozícii žiadne štatistické údaje. V prípade poškodenia ide o priestupok voči majetku či trestný čin. V prípade trestného činu by bola vec kvalifikovaná ako poškodenie cudzej veci,“ uviedol pre Autosalon TV David Schön, hovorca policajného prezídia. V prípade uznania viny z takéhoto trestného činu má vinníkovi hroziť až rok odňatia slobody.