Aj ty si sa už pravdepodobne stretol s pojmom „placebo“. Pokiaľ nevieš, o čo ide, placebo možno v medicínskom kontexte klasifikovať ako falošnú napodobneninu skutočného lieku. Väčšinou sa používa pri testovaní nových liečiv. No hoci ide de facto o podvod na pacientovi, vo viacerých prípadoch sa placebo preukáže ako efektívna procedúra. Dôvod je pritom veľmi jednoduchý.
Je ním predovšetkým (no nielen) psychika. Ako píše 21stoleti.cz, viaceré výskumy potvrdili, že falošná tabletka, ktorá je prezentovaná ako liek, dokáže v ľudskom tele spustiť procesy veľmi podobné tým, ktoré spúšťa skutočné liečivo.
Zdravotníci zistili, že veľký vplyv na účinnosť lieku, či už skutočného alebo falošného, do veľkej miery ovplyvňuje spôsob, akým je daná substancia prezentovaná. Ak zdravotníci pacientov uisťujú, že podávané liečivo alebo placebo určite zaberie, liečba vykazuje lepšie výsledky. Naopak, ak pacientov varujú pred možnými negatívnymi následkami, výsledky sú horšie.
Záleží, ako sa liečivo prezentuje
Aj jednotlivé placebá môžu mať rozdielne účinky. Podľa americkej štúdie, ktorú učinili odborníci z univerzity v americkom meste Cincinnati, účinnosť placeba do veľkej miery závisí napríklad aj od jeho ceny.
Pôvodnú hypotézu sa rozhodli otestovať tak, že si vyhliadli vzorku pacientov trpiacich Parkinsonovou chorobou a rozdelili ich na dve skupiny. Obom bolo povedané, že dostanú injekciu, ktorá im pomôže s ochorením. Odlišnosťou bola cena. Jednej skupine odborníci povedali, že injekcia má hodnotu 1 500 dolárov. V prípade druhej skupiny mala cena dosahovať len 100 dolárov.
V skutočnosti bola na všetkých pacientov použitá jedna a tá istá injekcia, ktorá obsahovala len obyčajný fyziologický roztok. Prekvapivo, u oboch skupín bolo spozorované zlepšenie, no oveľa lepšie na tom mali byť pacienti, ktorým bolo povedané, že dostanú drahšiu injekciu.
Toto však nie je jediný experiment, ktorého cieľom bolo otestovať efektivitu placeba. V rámci ďalšej štúdie boli pacientom podávané tabletky. Jednej skupine bolo oznámené, že tabletky im pomôžu harmonizovať peristaltiku čreva. Druhá skupina dostala varovanie, že tabletky môžu spôsobiť hnačku.
Výsledky boli veľmi zaujímavé. Pacienti, ktorým bola sľubovaná pomoc, sa cítili lepšie. Tí, ktorí dostali len varovanie, skutočne trpeli hnačkami. Obe skupiny pacientov pritom dostali identické placebo.
Klam s poteciálom
Z uvedených príkladov jasne vyplýva, že placebo dokáže mať reálny vplyv na zdravie pacientov. Jeho reputácia má síce veľmi ďaleko od pozitívnej, no nemožno poprieť, že aj takýto klam má v medicíne svoje využitie. Používať sa môže napríklad pri psychoterapiách na zlepšenie psychického zdravia pacientov bez potreby nútiť ich konzumovať rôzne tabletky.