Výkonné orgány Európskej únie (EÚ) už dlhšie vymýšľajú spôsoby na reguláciu trhu so smartfónmi v prospech spotrebiteľov. Pred časom schválila zákon, že všetky smartfóny predávané na jej území budú musieť disponovať USB-C portom. Teraz prichádza s ďalším kľúčovým rozhodnutím. Konkrétne sa týka batérií.
EÚ má v úmysle vrátiť do smartfónov vymeniteľné batérie. Ako píše server Android Authority, nariadenie o povinnosti výrobcov používať vymeniteľné akumulátory tento týždeň odsúhlasila Európska rada. Teraz už len stačí, aby orgán spoločne s Európskym parlamentom podpísal konečné nariadenie. Akonáhle sa tak stane, povinnosť vymeniteľných batérií bude oficiálna.
Samozrejme, výrobcovia budú mať na prispôsobenie sa novým pravidlám dostatok času. Vymeniteľné batérie budú musieť byť vo všetkých smartfónoch predávaných v EÚ najneskôr do roku 2027.
Hoci sa má táto povinnosť týkať len európskeho trhu, je pravdepodobné, že ovplyvní smartfóny vo viacerých kútoch sveta. Poprední globálni výrobcovia, ako napríklad Samsung, Xiaomi či Apple, nevytvárajú zariadenia určené špecificky pre Európu (hoci pri Samsungu by sa našla výnimka). Je tak možné, že títo výrobcovia pretransformujú svoj výrobný proces naprieč všetkými trhmi, na ktorých pôsobia.
Prečo EÚ oroduje za vymeniteľné batérie?
EÚ tlačí na to, aby výrobcovia smartfónov vytvorili „obehové hospodárstvo“ pre batérie. To znamená, že zdroje vložené do výroby sa v čo najväčšej miere recyklujú a opäť použijú. Samozrejme, dosiahnutie 100-percentnej recyklácie nie v tomto segmente možné, no každé priblíženie k tejto hranici sa ráta.
Únia v súvislosti s novým zákonom o vymeniteľných batériách uvádza aj niekoľko dodatočných povinností, resp. pravidiel pre výrobcov:
- Zachytávanie odpadu – výrobcovia budú musieť do konca roka 2027 zachytiť 63 % prenosných batérií, ktoré by za normálnych okolností skončili na skládkach. Do konca roka 2030 to má byť 73 %;
- Recyklácia odpadu – do roku 2027 bude musieť úroveň recyklácie lítia z použitých batérií dosahovať 50 %. Do konca roka to má byť 80 %. Drvivú väčšinu lítia zo starších batérií tak bude možné použiť na výrobu nových batérií;
- Recyklačné minimá – priemyselné batérie, batérie SLI a batérie pre elektromobily budú musieť byť z určitého percenta zložené z recyklovaných materiálov. Spočiatku to bude 16 % kobaltu, 85 % olova, 6 % lítia a 6 % niklu;
- Včasný cieľ účinnosti recyklácie – nikel-kadmiové batérie by mali mať do konca roka 2025 dosiahnuť 80% recyklačnú účinnosť. Pri všetkých ostatných batériách má účinnosť dosiahnuť 50 %.
Čo teraz?
V dohľadnej dobe sa toho v súvislosti s batériami v smartfónoch zrejme veľa nezmení, teda ak nerátame prechod Apple na USB-C port. V nasledujúcich rokoch sa však výrobcovia pravdepodobne budú snažiť splniť nové podmienky EÚ, čo znamená, že sa postupne začneme stretávať s novým dizajnom umožňujúcim implementáciu vymeniteľných batérií. Koniec koncov, povinnosť používať vymeniteľné akumulátory bude účinná až od roku 2027.