Sociálne siete sú dnes prakticky nevyhnutnou súčasťou našich každodenných životov. Drvivá väčšina z nás má v telefóne nainštalovaných hneď niekoľko platforiem, na ktoré aspoň občas zavíta. Dokazuje to aj nová štatistika od DemandSage, ktorá prináša hneď niekoľko zaujímavých, možno aj strašidelných poznatkov.
V roku 2023 má byť na sociálnych sieťach aktívnych až 4,9 miliardy ľudí. To je naozaj ohromujúce číslo, nakoľko celkový počet ľudí na Zemi dosahuje okolo 8 miliárd. Inými slovami, na sociálnych sieťach je dnes aktívnych až 61,25 % populácie. Na základe doterajších údajov vraj možno očakávať, že počet používateľov sociálnych sietí dosiahne až 5,85 miliardy do roku 2027.
Niektorých to možno prekvapí, no najčastejšie navštevovanou sociálnou sieťou je stále Facebook, ktorý má na konte 2,96 miliardy používateľov.
Čo sa týka demografie, najviac používateľov sociálnych sietí pochádza z oblastí východnej Ázie, ktorá si na celkovom počte používateľov pripisuje podiel vo výške 26 %. Absolútne najviac používateľov, konkrétne 1,02 miliardy, pochádza z Číny. Na druhom mieste sa umiestnila India, kde sociálne siete používa 755,47 milióna ľudí. Bronzová medaila pripadá USA s 302,25 milióna aktívnych používateľov.
Obecne sú sociálne siete najrozšírenejšie medzi mileniálmi a generáciou Z. Priemerný človek ich používaním strávi približne 2 hodiny a 35 minút denne. Veľká časť z tohto času je zrejme venovaná TikToku, nakoľko ide o momentálne najrýchlejšie rastúcu sociálnu sieť.
Späť k popularite jednotlivých platforiem, po Facebooku je najobľúbenejší YouTube, ktorý má na konte 2,56 miliardy používateľov. Tretie miesto obsadila komunikačná služba WhatsApp s 2 miliardami používateľov po celom svete.
Rastúci počet používateľov sociálnych sietí, ako aj čas strávený ich používaním, ďalej podčiarkuje počet platforiem, ktoré priemerný človeka aktívne používa. Mladšie generácie (milieniáli a generácia Z) v priemere vlastnia konto na 8 až 9 sociálnych sieťach. V tomto ohľade je najviac aktívna India, kde priemerný človek vlastní účet na 11 až 12 sociálnych sieťach. Na opačnom konci je Japonsko, kde bežný obyvateľ vystupuje na približne 4 platformách.
Sme informovanejší, otvorenejší, ale aj ohrozenejší
Uvedené informácie jasne ukazujú, že sa sociálne siete stali neodlúčiteľnou súčasťou našich životov. A je to celkom pochopiteľné. Tieto platformy nám umožňujú ľahko získavať informácie, komunikovať s priateľmi a rodinou, dokonca aj zarábať peniaze. Treba však podotknúť, že s rastúcim počtom používateľov rastie aj počet podvodníkov, a tým pádom aj hrozieb, s ktorými sa v online priestore môžeme stretnúť.
Sociálne siete ako také nie sú zlé. Sú to používatelia, ktorí určujú ich vnímanie naprieč spoločnosťou, ktorí budujú základy pre inovácie a zmeny, ktorí ovplyvňujú smer, akým sa tieto platformy v budúcnosti vydajú.