S nástupom generatívnych modelov umelej inteligencie sa internetom začali šíriť hrôzostrašné predpovede o tom, že AI časom na niektorých pracovných pozíciách nahradí živých ľudí. Tieto zoznamy často spomínali aj nás, čiže novinárov. Preto sme sa rozhodli pozrieť na to, či niečo také skutočne hrozí.
Ošiaľ generatívnych modelov AI spôsobil predovšetkým debut četbota ChatGPT, za ktorým nasledovali ďalšie systémy od viacerých prominentných firiem, vrátane Google či Microsoftu.
Pre účely tohto článku sme sa obrátili na systém Bard od Google, nakoľko ten je po novom dostupný aj v slovenčine. Tak ako teda? Dokáže AI skutočne nahradiť novinárov z mäsa a kostí?
Článok o elektromobile a smartfóne
Umelú inteligenciu Bard sme požiadali o zhotovenie článku o elektromobile Tesla Model 3. Príkaz znel takto: „Napíš článok o elektromobile Tesla Model 3 pre technologický magazín.“
S čím Bard prišiel? Po krátkom rozmýšľaní sa mu podarilo zhotoviť článok s celkom lákavým nadpisom: „Tesla Model 3: Elektromobil, ktorý mení svet“. Za nadpisom nasledoval text rozdelený do niekoľkých odsekov. Úvod Bard venoval charakteristike elektromobilu, potom opisu dostupný verzií a následne opisu technických parametrov. Neskôr v bodoch zhrnul jeho výhody a nevýhody.
Celkom prekvapivo článok zahŕňal aj podnadpis, za ktorým Bard uviedol niekoľko zaujímavostí o predmetnom vozidle.
Všimnúť si môžeme predovšetkým jedného zvláštneho fenoménu. Veľká časť viet sa začína rovnakým spôsobom, a to slovami „Model 3 je..“. To nie je v novinárskej praxi vítaný spôsob písania článkov. Z hľadiska informatívnosti je však článok vyhotovený na veľmi slušnej úrovni. Obsahuje faktické údaje a aj nejaké tie „omáčky“. Rozhodne sa teda z neho dá čo-to zistiť.
Barda sme sa rozhodli požiadať ešte o jeden článok, tentokrát o smartfóne iPhone 14 Pro. Už na prvý pohľad je zrejmé, že systém aplikoval praktický rovnaký vzor ako pri článku o Tesla Model 3. Vymyslel nadpis, uviedol niekoľko faktických informácií, prihodil pár zaujímavostí a zosumarizoval výhody a nevýhody. Aj v tomto prípade sa však veľká časť viet začína jedným a tým istým slovom.
Je AI hrozbou pre novinárov?
Samozrejme, toto nie je dostatočne komplexný a hĺbkový test na to, aby nám poskytol jednoznačnú odpoveď na otázku, či sú novinári kvôli AI ohrození. Ako však môžete vidieť na vlastné oči, Bard síce dokáže zhotoviť informatívne články, no chýba im akýsi ľudský cit.
Keď sa na vec pozrieme z trochu iného uhla, Barda a ďalšie podobné systémy možno brať aj ako pomôcku pre novinárov. Samozrejme, skopírovať vygenerovaný text a iba mierne poupraviť nietoré jeho časti nie je úplne čestný spôsob, ako písať články. Faktické zhrnutie však umožňuje rýchlejšie vyhľadávanie kľúčových informácií, od ktorých sa môžu novinári pri tvorbe odraziť.