Moderné technológie pomaly transformujú aj financie. Hoci stále máme k dispozícii časom overenú hotovosť, čoraz častejšie sa obraciame na nehmotné peniaze. Veľkou revolúciou boli bankové účty a platobné karty, no zrejme ani tie tu s nami nebudú večne. Čoraz väčším hitom sa totiž stávajú digitálne verzie národných mien.
Ako píše server Cointelegraph, jedným z priekopníkov digitálnej meny je Čína. Jej prostredníctvom sa tu mali za posledný rok a pol realizovať transakcie v hodnote až 224 miliárd eur. Tvrdí to Yi Gang, guvernér čínskej centrálnej banky.
Yi ďalej uvádza, že od prvého zavedenia digitálneho jüanu v januári minulého roku sa v krajine realizovalo približne 950 miliónov transakcií zo zhruba 120 miliónov peňaženiek. Priemerná výška jednej transakcie má dosahovať okolo 234 eur.
Hotovosť ustupuje, nastupuje nová éra
Tieto čísla rozhodne nie sú nízke, no aj napriek tomu možno digitálny jüan stále považovať za minoritné platidlo. Na celkovom objeme čínskej peňažnej zásoby má totiž podiel len 0,16 %. Koncom minulého roka bolo v obehu 16,5 miliardy digitálnych jüanov (2,07 miliardy eur).
Technológia je tak stále v plienkach, o čom svedčí aj spôsob, ako sa táto digitálna mena v súčasnosti používa. Nateraz sa ako platidlo totiž používa len v určitých domácich maloobchodných reťazcoch. Jej potenciál je však oveľa väčší. Podľa denníka South China Morning Post (SCMP) má digitálny jüan v budúcnosti poslúžiť aj na cezhraničné platby.
Európa a digitálne euro
Čína pritom nie je jedinou krajinou, ktorá experimentuje s digitálnou formou svojej národnej meny. Podobnú iniciatívu vyvíja aj Európska únia (EÚ), ktorá má aj v týchto okamihoch analyzovať otázku digitálneho eura spoločne s národnými centrálnymi bankami v krajinách eurozóny.
„Išlo by o digitálnu menu centrálnej banky, ktorá by bola elektronickým ekvivalentom hotovosti. Zároveň by bola doplnkom bankoviek a mincí a pre ľudí by znamenala ďalšiu možnosť platby,“ uvádza web Európskej centrálnej banky (ECB).