ChatGPT od svojho debutu v novembri minulého roka spôsobil celosvetový ošiaľ. S novými modelmi generatívnej AI sa doslova roztrhlo vrece. ChatGPT tomuto trhu stále dominuje, a to aj napriek tomu, že minulý mesiac po prvýkrát vykázal pokles používateľov. Je však možné, že jeho popularita bude klesať aj naďalej. FTC, americký úrad na ochranu spotrebiteľov, totiž začal model vyšetrovať pre podozrenie z protizákonného správania voči používateľom, píše portál Živé.sk.
Úrad tvrdí, že četbot od spoločnosti OpenAI používa nezákonné praktiky, ktorými poškodzuje svojich používateľov. Hovorí predovšetkým o ochrane súkromia, resp. nesprávnym zaobchádzaním s osobnými údajmi používateľov. Systém dokonca čelí aj podozreniu, že o používateľoch vytvára nepravdivé informácie.
Na vznesenie akýchkoľvek obvinení je teraz príliš skoro. FTC postupuje opatrne a podľa protokolu. Úrad už kontaktoval spoločnosť OpenAI a zaslal je zoznam s niekoľkými otázkami, na ktoré žiada odpoveď.
ChatGPT vraj o vás vie a rozpráva to cudzím ľuďom
K podozreniu ChatGPT z nekalého správania voči používateľom sa vyjadrila aj šéfka FTC Lina Khanová. Tá v stredu na vypočutí pred kongresovým výborom uviedla, že úrad je znepokojený možnými urážlivými výsledkami, ktoré četbot poskytuje vo svojich odpovediach.
„Dozvedeli sme sa o správach, že osobné údaje ľudí sa objavili v odpovediach ChatGPT na otázky zo strany cudzích ľudí,“ uviedla Khanová. „Dozvedeli sme sa o urážlivých a hanlivých vyhláseniach. Na povrch vyplávali úplne nepravdivé veci. To sú typy podvodov a klamstiev, ktoré nás znepokojujú.“
ChatGPT, podobne ako ďalšie modely generatívnej AI, má ďaleko od dokonalosti. Stále ide o relatívne nový systém, čo znamená, že treba rátať s určitými nedostatkami. Všetko však má svoje medze. Akonáhle začne ktokoľvek či čokoľvek šíriť klamlivé informácie, nastáva problém. A tento problém treba okamžite riešiť.