Na pôde amerického štátu Minnesota sa vraj už čoskoro začne testovať priam revolučná batériová technológia, ktorá môže vo veľkej miere transformovať spôsob, akým uskladňujeme energiu. Demonštračné zariadenie, ktoré vyvinul startup Form Energy podporovaný Billom Gatesom, má byť uvedené do prevádzky už v roku 2025, píše server Interesting Engineering na základe informácií Recharge News.
Svet je momentálne v procese intenzívneho transformovania energetickej spotreby. Čoraz viac sa odkláňame od fosílnych palív a naopak uprednostňujeme obnoviteľné zdroje energie. Súčasťou tejto iniciatívy sú viaceré veľké mená, vrátane Billa Gatesa.
Spôsobov, akými možno podporovať využívanie obnoviteľnej energie, je viacero. Medzi tie popredné však rozhodne patrí budovanie batérií schopných skladovať veľké množstvá energie, čo pomôže pri vyrovnávaní prípadných nestálostí.
Na skladovanie využíva koróziu
Na takejto batérii pracuje aj už zmienený startup Form Energy. Konkrétne vyvíja batériu, ktorá bude figurovať ako alternatíva k súčasným lítium-iónovým akumulátorom. Modulárna jednotka je veľká ako práčka a na uskladňovanie, resp. uvoľňovanie energie využíva celkom nekonvenčný, no za to všetkým známy fenomén – koróziu, čiže hrdzavenie.
Počas procesu nabíjania batéria premieňa oxid železitý (hrdzu) na železo a uvoľňuje kyslík ako vedľajší produkt. Pri vybíjaní kyslík reaguje so železom a vedie k tvorbe oxidu železa, pri čom sa uvoľňuje energia. Reakcia síce nie je okamžitá, no v dlhodobom horizonte dokáže pokryť požiadavky siete.
Efektívne aj lacné
Cyklus vybíjania môže trvať až 100 hodín, čiže okolo štyroch dní, čo umožní poskytovanie energie aj napriek zlým poveternostným podmienkam. Ďalšou obrovskou výhodou novej technológie je nízka nákladovosť. Výdavky na výrobu batérie a skladovanie energie majú byť v porovnaní s lítium-iónovými náprotivkami približne desatinové, čo z riešenia robí atraktívnu voľbu aj v podnikateľskej sfére.
Startup Form Energy získal oprávnenie od regulačného úradu na spustenie testovania demonštračného systému na pôde Minnesoty. Zariadenie s výkonom 10 MW/1 000 MWh sa tak vraj začne testovať už o dva roky.