Rýchle nabíjanie sa v súčasnej dobe najčastejšie spája so smartfónmi. Nabíjacie technológie sa však inovujú aj v iných produktových odvetviach, vrátane notebookov. Tie si vraj čoskoro porozumejú s výkonom až 240 W, čo je približne 1,7-násobok súčasného stropu. O novinke informuje server SMARTmania.cz.
Pri notebookoch sa rýchlosť nabíjania až tak veľmi nerieši. Mnohí totiž používajú notebooky pri napájaní zo siete, čím sa otázka nabíjania presúva do zabudnutého úzadia. Stále však ide o dôležitý aspekt, ktorý prispieva ku kvalite používateľského zážitku.
Donedávna v rámci notebookov ponúkali najrýchlejšie nabíjanie spoločnosti Apple a MSI, a to 140 W. Karty zamiešala firma Framework Computer, ktorá v marci tohto roku predstavila Laptop 16. Ten ako prvý prenosný počítač na svete podporuje nabíjanie pri výkone 180 W. A pri tomto čísle to vraj neskončí.
Laptop 16 sa v týchto okamihoch dostáva do predaja. Výrobca k nemu bude pribaľovať nový nabíjací adaptér s rozhraním USB-C a podporou pre technológiu Power Delivery 3.1, ktorá umožňuje nabíjanie pri výkone 180 W. Rozmery adaptéru sú pritom len o trochu väčšie v porovnaní s 60 W adaptérmi. A čo navyše, z uvedených kapacít môžu čerpať aj iné spoločnosti.
240 W adaptér je už na ceste
Vyššie sme spomenuli, že pri 180 W to neskončí. To preto, lebo Framework Computer chystá ešte jeden štandard, ktorý ponúkne nabíjanie výkonom až 240 W. Proces sa má opäť opierať o USB-C a Power Delivery 3.1.
„Zatiaľ sme nevideli žiadne ďalšie 180 W a 240 W napájacie adaptéry, ale pretože sú teraz k dispozícii čipy, ktoré to umožňujú, očakávame, že ich ostatní výrobcovia čoskoro uvedú na trhu,“ uvedol Nirav Patel, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Framework Computer, pre portál The Verge.
Prekvapivo, hoci sú notebooky veľké zariadenia s objemnými batériami, z hľadiska nabíjania sa ani po sľubovaných inováciách nevyrovnajú smartfónom. Ešte v marci spoločnosť Infinix predstavila technológiu nabíjania s výkonom až 260 W, ktoré dokáže batériu v smartfóne obnoviť do plného stavu v priebehu len 8 minút.