Nie všetky projekty sú úspešné hneď od začiatku. Svoje by o tom vedela povedať napríklad aj známa automobilka Tesla, ktorej tzv. solárne strechy sa ešte donedávna nestretali s ktovieakým úspechom. Po novom však jeden zo staviteľov, ktorý pracuje na solárnych strechách, označil tento projekt za „revolučný“, píše server Electrek.
Solárne strechy spoločnosti Tesla mali skutočne tŕnistý začiatok. Projekt čelil ostrej kritike najmú kvôli tomu, že Tesla ani zďaleka nenasadzovala nové strechy v takom objeme, ako sa predpokladalo.
Elon Musk prezentoval solárne strechy ako kľúčový produkt k urýchleniu šírenia solárnej energie. Popri ich predstavení uviedol, že Tesla má do konca roka 2019 vyrábať 1 000 solárnych striech týždenne. Za týmto cieľom zaostávala už od samého začiatku. To nebolo žiadne tajomstvo. Takmer doposiaľ však nebolo známe, o koľko presne.
Tesla totiž nikdy nezverejňovala podrobné údaje týkajúce sa inštalácie nových solárnych striech. Napokon sa ich ale podarilo získať serveru Electrek. Ten tvrdí, že Tesla v druhom kvartáli fiškálneho roku 2022 nasadila solárne strechy s celkovou produkciou 2,5 MW, čo predstavuje okolo 23 solárnych striech týždenne. Oproti pôvodnému cieľu tak zaostáva naozaj výrazne.
Tesla sa nevzdáva, neustále podpisuje nové zmluvy
Napriek tomu to ale s nimi Tesla nevzdáva, nakoľko neustále podpisuje nové zmluvy s inštalatérmi. Niektoré solárne strechy montuje sama, no čoraz častejšie pre tento účel spolupracuje so súkromnými staviteľskými firmami.
Jeden z týchto staviteľov sa objavil v novej epizóde relácie The Build Show, kde poznamenal, že odolnosť a modularita sú hlavnými rozlišovacími faktormi solárnej strechy spoločnosti Tesla. Dodal, že ide o skutočne revolučný produkt.
Ďalej aj Matt Risinger, moderátor zmienenej relácie a taktiež staviteľ, pochválil kvalitu solárnej strechy, pričom uviedol, že podľa neho by jedna takáto strecha mohla vydržať až 50 rokov.
„Je veľmi odolná, pretože patrí do triedy 3, čo znamená, že aj keď na ňu z výšky 6 metrov zhodíte 3,8 cm guľu, nemala by sa poškodiť,“ kótuje odolnosť strechy Truitt Jenkins zo spoločnosti Jenkins Build Design.
Za všetkým hľadaj peniaze
Prečo sa teda solárnej streche od Tesly nedarí tak, ako sa očakávalo? Jedným z hlavných dôvodov môže byť cena. Náklady na skonštruovanie jednej takejto strechy sú totiž relatívne vysoké, a to mnohonásobne v porovnaní s tradičnými strechami. Žiaľ, niektorých nedokáže presvedčiť ani fakt, že vďaka nej dokážu dlhodobo ušetriť nemálo peňazí na spotrebe energií.