40-ročný Holanďan menom Gert-Jan Oskam sa v roku 2011 stal účastníkom vážnej nehody. Utrpel poranenie miechy, kvôli ktorej ochrnul od pása dolu. Aj napriek ťažkej nepriazni osudu však dokázal zabojovať a dnes sa vie svojpomocne postaviť, prejsť sa a dokonca aj vyjsť po schodoch. Vďačí za to modernej technológii, ktorá vznikla na pôde švajčiarskej univerzity EPFL, píše server CzechCrunch.
Táto technológia sa opiera o elektródy pripojené na mozog a miechu, ktoré priamo komunikujú s počítačom. Dá sa teda povedať, že Oskama postavila na nohy technológia schopná čítať myšlienky. „Vytvorili sme bezdrôtové rozhranie medzi mozgom a miechou pomocou technológie pre rozhranie medzi mysľou a počítačom, ktoré prevádza myšlienky na akcie,“ uviedol Grégoire Courtine, jeden z autorov štúdie o Oskamovom prípade.
Zranenie, ktoré Oskam utrpel, spôsobilo prerušenie komunikácie medzi mozgom a nohami. Vedci sa tak rozhodli nájsť spôsob, ako toto spojenie opätovne nadviazať, resp. nahradiť. Odpoveď napokon našli v modernej technológii.
Digitálny most
Vyššie opísaný systém odborníci označujú za akýsi „digitálny most“, ktorý sa skladá z dvoch hlavných častí – mozgu a miechy. Zariadenie, ktoré je chirurgicky napojené na miechu, bolo úspešne otestované ešte v roku 2018, kedy sa preukázalo, že elektrická stimulácia nervov v kombinácii s intenzívnym tréningom dokáže pacientom pomôcť. Medzi testovanými pacientmi bol aj Oskam.
Zlepšenie stavu bolo evidentné, no časom narazilo na svoj limit. Preto vedci prišli s vylepšením v podobe dvojice malých doštičiek s elektródami, ktoré sa implantujú na povrch mozgu. Tieto doštičky zaznamenávajú elektrické signály produkované pohybovým centrom v mozgu a následne sa ich s pomocou počítača snažia správne interpretovať.
Dáta sa do počítača, ktorý Oskam poväčšine nosí v batohu na svojom chrbte, ukladajú bezdrôtovo. Tieto dáta obsahujú napríklad informácie o tom, ktorou nohou chce pohnúť, o aký konkrétny pohyb ide a v akej rýchlosti by sa mal vykonať. Všetky tieto informácie sa napokon premenia na elektrický impulz odoslaný do stimulátoru umiestneného na mieche.
Mesiace plné zvykania
Dnes môže Oskam stáť a hýbať sa takmer ako zdravý človek. Do takéhoto štádia sa však nedopracoval okamžite. Porozumenie s počítačom, čiže nastavovanie potrebných prvkov na požadované úrovne, trvalo niekoľko mesiacov.
„Predtým to bolo skôr tak, že stimulácia ovládala mňa, teraz som to ale ja, kto ovláda stimuláciu mojimi myšlienkami,“ hovorí Oskam. „Keď sa rozhodnem spraviť krok, stimulácia sa spustí hneď v momente, čo na to pomyslím.“
Oskam je jasným dôkazom toho, že moderná technológia má obrovský potenciál pomôcť ochrnutým ľuďom postaviť sa späť na nohy. Nie je pritom vylúčené, že časom sa ich kapacity rozšíria o riešenia ďalších, možno aj závažnejších porúch, chorôb či postihnutí.