Počítačová myš patrí medzi azda tie najviac používané počítačové periférie. Vďaka nej je práca s počítačom oveľa jednoduchšia, rýchlejšia a efektívnejšia. Málokto pritom vie, že história tejto kľúčovej periférie sa tiahne už 56 rokov.
Vôbec prvú myš priniesol vynálezca Douglas Engelbart zo Stanfordovho výskumného inštútu. Dlhšiu dobu vyvíjal zariadenie, ktoré si dal napokon 21. júna 1967 patentovať ako „indikátor polohy X-Y pre zobrazovacie systémy“. Neskôr sa toto komplikované pomenovanie zjednodušilo na počítačovú myš.
Prečo práve myš? Vtedy totižto mala úplne inú podobu ako dnes. Úlohu myši plnila krabička s dvoma kolieskami, ktorá bola prostredníctvom kábla pripojená k počítaču.
Drevená krabička s dvoma kolieskami
Nebol to však len Engelbart, komu vďačíme za tento vynikajúci vynález. Spolupracoval na ňom aj Bill English, ktorý sa k Engelbartovi pridal v roku 1964, teda tri roky pred podaním finálneho patentu. English pomohol dať podobu myšlienke o zariadení s jediným tlačidlom, ktoré by za pomoci dvoch koliesok umožnilo ovládať pracovnú plochu počítača. Jedno koliesko slúžilo na pohyb myši dopredu a dozadu, druhé doprava a doľava – preto „X-Y“.
Zariadenie bolo ďalej vybavené snímačmi, ktoré menili pohyby koliesok na elektrické impulzy, ktoré sa na počítači premietali ako pohyb. Tieto senzory za pomoci softvéru určovali smer pohybu, ako aj rýchlosť pohybu myši. Výsledným produktom bola myš vyhotovená z dreva, ktorá bola oficiálne predstavená verejnosti 9. decembra 1968.
Engelbart spoločne s myšou vyvinul aj zjednodušenú klávesnicu s piatimi tlačidlami, ktorých kombinovanie umožňovalo písanie všetkých bežných znakov. Predpokladal totiž, že používatelia budú mať jednu ruku stále na myši, a teda nebudú mať k dispozícii na písanie všetkých desať prstov.
Neskôr gumená guľôčka, potom laser
Neskôr jeho kolega English prišiel s inováciou, ktorá sa v nemalej miere používala do aktuálneho milénia. Ide o myš, ktorej pohyb závisel od malej gumenej guľôčky.
Prvé myši začala k počítačom pribaľovať spoločnosť Xerox, no najviac ich preslávili giganti Apple a IBM. Myš časom využívalo stále širšie spektrum používateľov, až sa napokon stala nevyhnutnosťou každého majiteľa počítača.
Myš s gumenou guľôčkou sa po dlhých rokoch stala archaizmom. V posledných dekádach ju postupne nahradili laserový snímač, ktorý je oveľa presnejší a responzívnejší. Inovácie sa potom dotkli aj pripojenia k počítaču – vznik bezdrôtových myší.
Dnes myš figuruje ako kľúčová periféria azda všetkých osobných počítačov. Výrobcovia pritom vo veľkom inovujú nielen ich funkčnú stránku, ale aj dizajn. Dnes máme na trhu rôznorodé myši vybavené RGB svietidlami, dodatočnými tlačidlami a inými vychytávkami. Vznikať začali dokonca aj vertikálne myši, ktoré znižujú tlak vyvíjaný na zápästie a udržiavajú ho v polohe, pri ktorej nedochádza k útlaku nervov a ciev.