S rapídnym rastom generatívnych modelov umelej inteligencie začali kolovať obavy, že pokročilá technológia jedného dňa nahradí niektoré zamestnania. V tejto súvislosti sa najčastejšie hovorilo o prácach asistentov a asistentiek, novinárov, prípadne analytikov. Zdá sa však, že AI dokáže nahradiť aj tak citlivú prácu, ako je vedenie bohoslužieb.
Ako píše server Ars Technica, v kostole svätého Pavla v nemeckom meste Furth sa v piatok 9. júna konala bohoslužba, ktorú namiesto farára viedol ChatGPT. Ten sa postaral o modlitby a kázania, zatiaľ čo jeho slová boli veriacim premietnuté prostredníctvom virtuálnych avatarov. Tejto bohoslužby sa zúčastnilo približne 300 ľudí.
Na začiatku bol ChatGPT zosobnený ako fúzatý muž, ktorý sa veriacim prihovoril so slovami: „Milí priatelia, je pre mňa cťou stáť tu a kázať vám ako prvá umelá inteligencia na tohtoročnom zasadnutí evanjelikov v Nemecku.“
ChatGPT sa postaral o 98 % obsahu
Bohoslužba sa konala v rámci zjazdu Nemeckej evanjelickej cirkvi, ktorý sa organizuje pravidelne každé dva roky a zúčastňujú sa ho desiatky tisíc ľudí. O zapojenie ChatGPT sa postaral teológ z rakúskej univerzity Jonas Simmerlein. Ten prezradil, že bohoslužba bola približne z 98 % vygenerovaná strojom.
Počas približne 4-minútové kazánia sa umelá inteligencia venovala rôznym témam, ako napríklad opusteniu minulosti, prekonania strachu zo smrti či udržiania vieri. V tomto procese sa vystriedali avatari dvoch mužov a dvoch žien.
„Sme na církevnom zjazde a vy ste kazateľom… ako by vypadala bohoslužba?“ Tak znel príkaz pre umelú inteligenciu, ktorý zadal Simmerlein, Ďalej ChatGPT požiadal, aby do kázania zahrnul aj žalmy, modlitby a na záver aj požehnanie. „Nakoniec z toho vznikla celkom solídna bohoslužba,“ konštatoval Simmerlein.
Odozva bola zmiešaná
Pochopiteľne, reakcie na túto skutočne netradičnú bohoslužbu boli zmiešané. Poniektorým prišila smiešna, iní sa ju zase snažili brať vážne, no nemali pozitívny názor. ChatGPT totiž nedokáže replikovať emócie a tón reči skutočného človeka, čo bolo pri 4-minútovom prejave značne cítiť.
Našli sa však aj takí, ktorí sa na vec pozerali s nadhľadom a bohoslužbu pochválili. „Vlastne som si predstavoval, že to bude horšie. Ale bol som pozitívne prekvapený, ako dobre to funguje. Taktiež jazyk umelej inteligencie fungoval dobre, ihoci to bolo občas ešte trochu kostrbaté,“ uviedol Marc Jansen, 31-ročný luteránsky pastor.
Motívom stojacim za využitie ChatGPT na usporiadanie bohoslužby bola snaha poukázať na to, ako umelá inteligencia dokáže ľuďom pomôcť. V budúcnosti môže AI poslúžiť napríklad na poskytovanie nápadov pre kázania alebo na ich prepis.