Spoločnosť Motorola oficiálne predstavila novú rodinku skladacích smartfónov. Nesie názov Razr 40 a pozostáva z dvoch modelov. Prvým je základný Razr 40, druhým prémiový Razr 40 Ultra. Ponuku obidvoch zariadení si podrobne rozoberieme v tomto článku.
Motorola Razr 40 Ultra
Začneme tým výkonnejším členom dvojice, resp. modelom Razr 40 Ultra. Ten sa vystatuje moderným a kompaktným dizajnom, pričom po sklopení sa z neho stáva najtenší skladací smartfón v odvetví. Úzke rozmery šasi však stále dokážu poskytnúť dostatok miesta pre všetky potrebné komponenty, vrátane čipu Snapdragon 8+ Gen 1. Ten síce nie je špičkou na trhu, no kapacitne rozhodne vystačí aj náročnejším používateľom.
Čo sa týka sklápacieho mechanizmu, zariadenie je možné samostatne postaviť vo viacerých uhloch, za čo vďačíme technológii Flex View. Telefón je vďaka tomu využiteľný v ešte širšom spektre rôznych scenárov – napríklad na zobrazovanie receptu pri varení, volanie s priateľmi či pozeranie videí. Vďaka tejto technológií taktiež možno zariadenie použiť ako statív na fotenie a natáčanie videí.
Fotenie sa v prípade Razr 40 Ultra spája s niekoľkými šikovnými funkciami, ako je snímanie gestami či automatické zachytenie úsmevu. Napríklad jednoduchým gestom otvorenej dlane môže používateľ zachytiť až štyri dokonale načasované fotografie.
Razr 40 Ultra však disponuje aj inými lákadlami. Azda jedným z tých najväčších je externý displej, ktorý po novom pokrýva takmer celú jednu polovicu vonkajšej konštrukcie zariadenia. Je teda podstatne väčší, čo výrazne uľahčuje prácu so zariadením, keď je v zloženom stave. Tento displej má po novom uhlopriečku 3,6 palca, pričom ide o technológiu pOLED s obnovovacou frekvenciou až 144 Hz. Je tak nielen väčší, ale aj podstatne plynulejší, pričom mu nechýba ani 10-bitová farebná hĺbka.
Hlavný AMOLED displej má uhlopriečku 6,9 palca, 10-bitovú farebnú hĺbku, podporu pre HDR10+, obnovovaciu frekvenciu 165 Hz a svietivosť 1 400 nitov. Taktiež je obohatený o vrstvu LTPO, čo znamená, že obnovovacia frekvencia je adaptívna, čím sa výrazne šetrí spotreba batérie.
Tá dostala kapacitu 3 800 mAh, pričom podporuje 30 W drôtové a 5 W bezdrôtové nabíjanie. Ostatne interiér obsahuje 256 až 512 GB úložiska typu UFS 3.1 a 8 až 12 GB operačnej pamäte RAM. Úlohu procesora, ako sme už spomenuli vyššie, plní Snapdragon 8+ Gen 1. Po softvérovej stránke je zariadenie poháňané operačným systémom Android 13.
Čo sa týka optiky, Razr 40 Ultra ponúka 12 Mpx hlavný snímač obrazu s clonou f/1.5, optickou stabilizáciou obrazu a automatickým zaostrovaním. Druhým členom zostavy je 13 Mpx ultraširokouhlý objektív s clonou f/2.2 a 108-stupňovým zorným poľom. Selfie snímač má rozlíšenie 32 Mpx a clonu f/2.4.
Motorola Razr 40
Druhým členom čerstvej rodiny je model Razr 40. V porovnaní so svojím súrodencom má o čosi menej atraktívnu výbavu, no to neznamená, že nemá koho osloviť. A čo navyše, slabšia výbava znamená nižšiu cenu.
Na väčší externý displej treba v tomto prípade zabudnúť. Sekundárny panel má uhlopriečku 1,5 palca, pričom ide o technológiu AMOLED s rozlíšením 194 x 368 px. Hlavný displej má uhlopriečku 6,9 palca, obnovovaciu frekvenciu 144 Hz, podporu pre HDR10+ a svietivosť 1 400 nitov. Aj v tomto prípade ide o technológiu AMOLED doplnenú o LTPO vrstvu.
Interiér obsahuje mid-range čipset Snapdragon 7 Gen 1, 128 až 256 GB úložiska a 8 až 12 GB operačnej pamäte. Treba upozorniť, že výrobca v tomto prípade zvolil úložisko typu UFS 2.2, ktoré je o čosi pomalšie ako štandard 3.1. Batéria dostala kapacitu 4 200 mAh a podporuje 30 W drôtové a 5 W bezdrôtové nabíjanie. V tomto ohľade tak základný model prekonáva prémiovú „Ultru“.
Z hľadiska foto výbavy možno rátať so 64 Mpx hlavným snímačom obrazu s clonou f/1.7, optickou stabilizáciou obrazu a laserovým zaostrovaním, ako aj 13 Mpx ultraširokouhlým senzorom s clonou f/2.2 a 120-stupňovým zorným poľom. Selfie snímač má opäť rozlíšenie 32 Mpx.
Ako to vyzerá s cenami?
Ešte než sa pozrieme na konečné čiastky, treba upozorniť na nový Trade in program, ktorý Motorola predstavila popri sérii Razr 40. Funguje na jednoduchom, no o to atraktívnejšom princípe – záujemca prostredníctvom štyroch nenáročných krokov odovzdá svoje staré zariadenie, za čo môže dostať cashback do výšky až 400 eur. Obchodná akcia končí 30. apríla 2024.
To je celkom slušný príspevok, najmä pri pohľade na ceny čerstvo predstavených kúskov. Motorola Razr 40 Ultra sa v Európe predáva už od včerajška, a to za cenu od 1 199 eur. Motorola Razr 40 dostal odporúčanú maloobchodnú cenu od 899 eur.